medan.sk

sledujte nás:

Spravodajstva RTVS bude v lete menej. Prekvapí v septembri?

Aj toto leto preruší RTVS vysielanie niektorých spravodajských formátov. Od 1. júla majú pauzu O 5 minút 12, Občan za dverami, Reportéri, Správy RTVS z regiónov, Správy a komentáre. Vo vysielaní pokračujú Slovensko v obrazoch, Svet v obrazoch, Správy RTVS v slovenskom posunkovom jazyku a Správy RTVS – Hírek.
Dominika Šulková z RTVS potvrdila aj obmedzený režim pre Nočnú pyramídu, ktorú vysiela Rádio Slovensko: „Po skúsenostiach z minulých rokov je letná prestávka Nočnej pyramídy súčasťou letnej vysielacej štruktúry Rádia Slovensko.“

Leto RTVSČo by v septembri potešilo?

1. Politická diskusia O 5 minút 12 by už naozaj mohla dostať nové štúdio. Naposledy sa okrem výmeny moderátora menilo aj jeho sedenie.

O 5 m 12

2. Úplne nové nastavenie by mohli dostať aj Správy a komentáre.
Majú nízku sledovanosť, nie sú citované, RTVS priznala, že ich chce riešiť. Na kráse im nepridali ani technické problémy, ktoré sme v tejto sezóne zaznamenali. Napríklad miznúci stôl a vedľajšia kamera v zábere. Pozitívom stále ostáva pestrá ponuka analytikov a odborníkov (i z regiónov), ktorých oslovujú. V ich obsahu sa objavili aj prestížni hostia, s ktorými moderátori RTVS viedli rozhovor v anglickom jazyku.

Správy a komentáre sú v „dobrom ohrozované“ aj publicistikou K veci (18:15 Rádio Slovensko) a diskusiou Z prvej ruky (12:30 Rádio Slovensko). Neraz sa stalo, že hlavná téma dňa dostala prestížny priestor a relevantných hostí v rozhlase. Televízne komentáre preto tému dňa otvorili až na druhý deň. Nie vždy je to tak, ale stalo sa to. Divák Dvojky dostal „premiéru reprízy“.

Skôr ako Správy a komentáre sa vysiela aj Téma dňa na TA3. Samozrejme jej dramaturgia nemá nič spoločné s RTVS. Ale má spoločných hostí. Predpokladáme, že atraktívny hosť nestíha presun do RTVS, a tak ho Správy a komentáre majú až nasledujúci deň. Pripusťme, že tu miešame „hrušky s jablkami“. No, nie je cieľový divák Správ a komentárov ten istý, ktorý má rozhľad, číta komentáre v tlači a spravidla pozerá Tému dňa na TA3 a aj počúva rozhlasovú publicistiku? Ak je to tak, tak najťažšia otázka pre Správy a komentáre, ktoré sa vysielajú ako posledné, je táto: Čo informovanému divákovi o 21:00 na Dvojke vlastne ponúknuť?

chyby v komentare

3. Update vizuálu spravodajstva
Dva roky – to je v televízii veľmi dlhá doba. Nový vizuál má Spravodajstvo RTVS od 17.12.2012. Update by potešil. Netreba meniť základné nastavenie, len prekresliť detaily. To by posunulo celé spravodajstvo o krok vpred.