SME v háji vs. Experti

Na televíznom trhu sú dve nevšedné novinky. Prečo zaujali?

SME v háji

Seriál zaujal aj preto, že nič podobné na slovenskej internetovej seriálovej pôde nie je. Paradoxne, prvý diel nezačal in medias res. Nevideli sme news room denníka a ani zhon redakcie domáceho spravodajstva. Asi preto, že seriál nie je až tak o SME, ale o prílohe HIGH. Nie je to škoda?

Šéf je cholerik, podriadení čiastočne neschopní. Takže hlavné postavy sú už teraz jasne zadefinované. Skúsení herci a ich grimasy v podstatnej miere zabezpečujú, že niektoré scény nevyzerajú až tak plytko. Ak seriál divácky neprepadne, môže sa ďalej vyvíjať rôznymi cestami.

Ak by bol seriál prioritne o SME, možno by sme sa viac zabávali na situáciách ako trio zamestnancov systematicky demoluje vybudovaný kredit domáceho spravodajstva. Ako svojou neprofesionalitou vyvoláva absurdné škandály na politickej scéne. Ako kladie otázky na skutočnej tlačovej konferencii. Ako rediguje komentár Petra Schutza. Ako sleduje prejav prezidenta či zaskakuje pri moderovaní diskusie Na rovinu. Tieto témy pokrývajú iné projekty televízie sme.sk, no neočakáva sa to aj od SME v háji? Dnes je seriál internetovým len v tom, že sa vysiela na webe. No možností na ďalší rozvoj má neúrekom, preto zaujal.
V neposlednom rade ešte zaujalo, že aj týmto seriálom má sme.sk vo svojej ponuke takmer všetko. No, dá sa s takouto širokou ponukou udržať výnimočnosť? Sme.sk bude asi výnimočné práve v tom, že bude mať všetko…

sme v haji
Zdroj: Facebook, Sme v háji

Iný názor na seriál má napríklad Michal Královič, ktorému SME v háji „nepríde vôbec, ale že vôbec vtipné“.  Podľa jeho názoru sa SME s týmto dielkom seklo.

Experti na TV JOJ zaujali komparzom

V pondelok večer vysiela nevšedné story TV JOJ. Nový seriál s názvom Experti mapuje podnikateľské pokusy Rómov z osady. Seriál má hodnotu pre tých, ktorí ho dopozerajú do konca. A to je teda dosť náročná úloha. Tvorcovia totiž vytvorili takú nereálnu realitu, že absurdnosť divák nehľadá v konaní komparzistov, ale v réžii. Navodené situácie sú nedokonalé, nepremyslené. Neherci však zaujali. Najlepšie vždy zahrajú seba samých, no scenár ich často tlačí do neautentických situácií. Chlapi z osady by si vyslúžili slovenský seriálový Oscar pre nehercov vo vedľajších úlohách. Postavy šéfa partie a jeho syna si naopak zaslúžia malinu. Pokus televízie JOJ vyšiel len v tom, že našiel zaujímavú partiu nehercov, ktorých je lepšie využiť v úplne inom, premyslenejšom a viac reálnom žánri.

Zdroj: joj.sk, Experti
Zdroj: joj.sk, Experti