medan.sk

sledujte nás:

Rómsky magazín na Dvojke potešil

(Komentár)

Vo štvrtok 13.9.2012 odvysielala Dvojka Rómsky magazín – SO VAKERES? Témou relácie bolo letné cestovanie poslancov z hnutia Obyčajných ľudí po rómskych osadách.  Tvorivý tím relácie neskĺzol do klišé a do zobrazovania stereotypov, ktoré tak často vidíme v hlavných správach slovenských televízií. Relácia nebola ani politickou agitáciou jednej strany. Bola však kultivovanou mini sondou do problému ľudí. Redaktorka mala čas zistiť nie len to, čo nefunguje, ale sama sa Rómov na Luníku IX. pýtala: „ako to chcete vy zmeniť“.

Zdroj: titulka relácie Rómsky magazín – So vakeres?

Čo ďalej v relácii odznelo?

Igor Matovič: „Nebolo treba najprv sa vyučiť a potom ísť na materskú?“

Róm: „To je hlúposť, že my nechceme robiť. Aj teraz keď ideme, normálne vidia Róma a nezoberú ho.“

Peter Polák: „Aby sme my Rómovia netrpeli za tých, ktorí sú neporiadní.  Ak je niekto neporiadný, tak nech trpí on.  Ak niekto neposiela svoje dieťa do školy, alebo ak pácha priestupky, tak nech trpí on  a nie všetci Rómovia.“

Igor Matovič: „Ľudia, ktorí sú schopní vyprodukovať stovky ton odpadu, tak, že to vyhadzujú vlastne z balkóna,  a ten odpad nie sú schopní upratať, tak sú podľa mňa naozaj svine. A povedal som im, že keď dokážu ľuďom na Slovensku, že nie sú svine, ale že sú ľudia a že ten odpad si vlastne sami odpracú, tak v tom prípade sme im ochotní naozaj, tak ako budeme môcť pomáhať.  Ale, dokedy to nedokážu, dovtedy určite pre nich neurobíme ani „ň“.

Redaktora sa ďalej pýtala Rómov, čo je to integrácia. Väčšina z nich nevedela odpovedať.  Jeden Róm, však pokarhal obe komunity.

Róm: „Integrácia podľa mňa je to, že nie niektorí Rómovia sú takí, že by sa radi zmierili s Nerómami, aby spolu žili pekne, aby spolu vychádzali. Ako sa to dá dosiahnuť? Dá sa to dosiahnuť tak, že človek človeka by si mal všímať.“

Tvorivý tím relácie si svoju prácu robí dobre. Nie je príliš citlivý voči komunite Rómov, naopak je optimisticky triezvy, neupadá do stereotypov.

V titulkoch relácie boli ako autori uvedení: Ivana Zlatňanská, Attila Lovász, Klaudia Vaňová, Jarmila Vaňová, Etela Matová, Stanislav Šárik, Vojtech Sloboda, Ondrej Lehocký, Kristína Magdolenová.
Vyrobili: Slovenská televízia a Rómske mediálne centrum (MECEM).