medan.sk

sledujte nás:

Radia.sk: balík peňazí pre rádiá bude v budúcnosti zrejme menší

Internetový portál radia.sk v minulom roku oslávil 15 rokov štandardného pôsobenia, a preto zaujal redakciu Medan.sk. Pýtali sme sa na nedávnu históriu a rádiový biznis. Odpovedal Bohuš Mäsiarčik.

pytamesa

Prekvapuje vás ešte v niečom slovenský rozhlasový éter? Alebo nastala profesionálna, ale uniformná doba, kedy sa všetko podriaďuje železným pravidlám formátovania.

Vždy môže niečo prekvapiť. Momentálne už nejaký čas sa formuje skupina rádií pod jedným majiteľom, čo tu donedávna nebolo (Vlna, Jemné a Anténa Rock), a to je celkom zásadná vec. Pravidlá sú základom každého biznisu, ktorého cieľom je dosahovať zisk. Preto pravidlá a formátovanie nie sú nič neštandardné, naopak… K nám to prišlo oveľa neskôr ako to bolo v iných krajinách. V budúcnosti bude stále viac staníc pod jednou strechou, a to z ekonomických dôvodov, no úžitok z toho bude mať i poslucháč.

Prečo je rádio vaša vášeň? Akú históriu a akú budúcnosť má váš web o rádiách?

Rádio je magické médium. Niekedy to bol najrýchlejší spôsob ako sa dostať k novej hudbe a informáciám. V dobe internetu sa to zmenilo, no rádio má stále svoje čaro a u ľudí, ktorí s nim vyrastali vždy pevné miesto v živote. Nám učarovalo, a tak v období, keď sa internet tu nás len rozvíjal, sme založili a dodnes prevádzkujeme túto stránku, ktorá o dianí na rozhlasovom trhu informuje. Web ožil v roku 1999 a teší sa nesmiernej popularite. Neustále rastúca návštevnosť nás motivuje. V roku 2014 sme mali 13 661 668 zobrazení stránky, a to nie je málo. Radia.sk denne navštívi okolo 15 000 unikátnych návštevníkov (cez bežný pracovný deň). Do budúcnosti plánujeme popracovať na našich mobilných aplikáciách, ktoré sa rovnako tešia veľkej popularite a priniesť nové verzie pre iOS, Android, Windows Phone i Windows 8. V pláne máme špeciálnu verziu pre tablety.

 Aký je váš názor na expanziu nových moderátorských hlasov na Rádiu Slovensko? A aké je teraz Rádio Slovensko, aké charakteristiky mu vy pripisujete?

Aktuálne vedenie rozhlasu odvádza výbornú prácu. Stačí sa pozrieť do minulosti, kde bol tento okruh pred pár rokmi a kde je dnes. Rádio Slovensko dokazuje, že verejnoprávne nemusí znamenať nemoderné. Hudbu i programové prvky, a to vrátane hlasov, už dávno testujú. Výsledky sú počuť…radia sk MedanKtoré slovenské rádio má dnes podľa vás najlepší formát, zvukový obal a nezameniteľný imidž?

Na túto otázku odpovedajú prieskumy počúvanosti MML-TGI, ktoré sú zrkadlom a ukazujú výsledky práce jednotlivých staníc.

Počúvanosť slovenských rádií sa robí nie veľmi dokonalou metódou, a to dotazovaním. Ako by vyzeral odhad vašej redakcie? Ktoré rádiá sú v top 5 a aké čísla počúvanosti majú?

Niektorí si možno spomenú na obdobie, keď sa takto merali aj televízie… Zmenilo sa poradie nástupom peoplemetrov? Nie… Líder ostal lídrom. Akurát percentá sa upravili a pre programové oddelenia televízii vznikol okamžitý feedback na konkrétne relácie, čo predtým nemali. Obdobne by to bolo i medzi rádiami. Náš trh ale digitálne meranie nezaplatí, a to nehovoriac o tom, že balík peňazí, ktorý si rozdeľujú rádiá, bude v budúcnosti zrejme menší. Všetky tradičné médiá prichádzajú o peniaze pre nové médiá…