Procházka rečnil najviac. Aké skóre v „samodiskusiách“ mal Moravec, Dobšinský, Dolinský?

Analýza diskusií za 41. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich diskutérov.

Radoslav Procházka (Sieť) v uplynulom týždni navštívil reláciu V politike, kde rečnil viac ako 30 minút. Najviac priestoru mali predstavitelia strany Smer-SD, ktorí v uplynulom týždni rečnili viac ako 47 minút.

Naviac: V ČT sme zachytili „samodiskusiu“ Václava Moravca a premiéra Bohuslava Sobotku. Čo na ňu hovorí samotná televízia? Aké skóre dosiahol Moravec s českým premiérom? A aké skóre dosiahli slovenskí moderátori so slovenským premiérom? Odpoveď ČT a výsledky skóre moderátorov si prečítajte na konci príspevku.

Pozrite si grafy za každú reláciu: 

medan.sk_41_tyzden

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy.

„Samodiskusie“ sú aj v Česku, ale …

Otázky Václava Moravca v prvej časti diskusie mali len jedného hosťa, a to priamo premiéra Bohuslava Sobotku. Slováci nemajú radi, keď je hosťom len jeden politik. Čo na to Česi? Odpovedala nám Alžběta Plívová, tlačová hovorkyňa Českej televízie: „Formát rozhovoru jeden na jedného, teda moderátor a hosť, je celkom bežne využívaný, a to nielen v Českej televízii, ale tiež v programoch zahraničných televíznych staníc, jedná sa o maximálne koncentrovanú formu diskusie. V programe Otázky Václava Moravce venujeme úvodných 30 až 40 minút jednému hosťovi pravidelne. Nasleduje debata s dvoma až troma respondentmi a záverečných 20 minút z dvojhodinovej stopáže je opäť spravidla vyhradených pre jediného hosťa. Podľa znenia Kódexu ČT v takom prípade musí „…rolu kvalifikovaného oponenta zohrať moderátor…“ . O tom, kto bude do programu pozvaný, rozhoduje vedúci dramaturg programu spoločne s moderátorom.“

Pozrite si graf, ktorý zmeral slovnú výmenu Moravca a premiéra Sobotku. Moderátor zabral 36% celkovej plochy rozhovoru. Aké skóre dosiahli slovenskí moderátori, keď hostili premiéra Roberta Fica? Výsledky vieme vyrátať napríklad z údajov, ktoré sme publikovali za 36. týždeň. Branislav Dobšinský, moderátor diskusie Sobotné dialógy, mal 6.9.2014 skóre 25%, Norbert Dolinský, moderátor diskusie V politike, mal 7.9.2014 skóre 19%. Zvyšnú plochu zabral slovenský premiér (75%, resp. 81%). Je to len kvantitatívny údaj, a to iba za jednú diskusiu každého moderátora. Nestačí to na veľké závery.  medan.sk_41_OVM_1Graf zobrazuje interview Václava Moravca a premiéra Bohuslava Sobotku v Českej televízii (12.10.2014). Úvodný príhovor moderátora, reportážne vstupy a rozhovory s ďalšími hosťami nie sú zahrnuté.

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.