Premiér rečnil najviac, Mluvnica pojednáva o zlepenci

Analýza diskusií za 5. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

(Dnes aj mluvnica). Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) navštívil v uplynulom týždni politickú diskusiu O 5 minút 12, v ktorej rečnil viac ako 37 minút. Z politických strán opäť viedol Smer-SD, ktorého zástupcovia rečnili viac ako 83 minút.


Mluvnica_strokes

MLUVNICA – nepravidelná rubrika o tom ako politici hovoria

Roberta Fica môžeme charakterizovať ako mediálne najskúsenejšieho politika. V diskusiách vystupuje nekonštruktívne. Z hľadiska zvládnutia je ťažkým súperom pre ostatných rečníkov i moderátorov, pretože na nich berie len malý ohľad. Vie, že dobrá téma je základ, ktorý môže otvoriť dvere do médií. Kým ostatní sa spravidla sporia o argumentoch, on dbá hlavne na politické posolstvo. A tu exceluje.

Dokáže položené otázky označiť za nesprávne, argumenty kritikov vie spochybniť poukázaním na osobu, ktorá ich hovorí. Je to presvedčovacia komunikácia, ktorá ide na úkor diskusie. Premiérov prístup k diskusiám je silne politický.

Do MLUVNICE nárečia politického zaraďujeme slovo zlepenec.

„Hrozba zlepenca je stále veľmi reálna,“ povedal v poslednom vydaní diskusie O5m12 premiér Fico. Slovo „zlepenec“ šikovne maskuje jednoduchý fakt, že Smer-SD nemôže vládnuť vtedy, keď sa proti nemu spoja ostatné strany. A tak akékoľvek spojenie strán proti Ficovi bude raz a navždy „zlepenec“. S týmto slovom spravil premiér mediálny prielom, pretože ho rovnako chápu voliči Smeru i pravice. Samozrejme, že za túto nálepku nesú zodpovednosť aj pravicové strany, ale je to Ficova politická nálepka a nemali by ju používať médiá (na čo upozornil napríklad Pavol Hrušovský, O5m12, 10.1.2016).


Pozrite si grafy za každú reláciu:

KR_5tyzden

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.