Politické leto 2015: Matovič predbehol prezidenta, Procházka predsedov parlamentných strán

Medan.sk sa pozrel na to, ktorý z vybraných politických predstaviteľov bol v lete 2015 najčastejšie medializovaný v televíznom spravodajstve. Preverili sme desať spravodajských relácii v štyroch celoštátnych televíziách v období od 1.7. do 15.8.2015.

Víťazom sa stal predseda vlády a strany SMER-SD Robert Fico. Vo spravodajstvách sa vyskytol 228-krát, prvý bol vo všetkých televíziách. Na druhom mieste skončil Igor Matovič (OĽANO), pričom zaznamenal len o 5 výstupov menej ako prezident Andrej Kiska. Matovič skončil na druhom mieste aj v spravodajských reláciách TV Markíza a TV JOJ.

Prezident Andrej Kiska sa umiestnil v sledovaných reláciách na treťom mieste. Viac priestoru a druhé miesto zaznamenal v Spravodajstve RTVS.

Predseda strany Sieť Radoslav Procházka obsadil štvrté miesto. V médiách sa prezentoval častejšie ako Ján Figeľ, Béla Bugár či Pavol Frešo. Z predsedov parlamentných strán ho tak predbehol len Igor Matovič. V spravodajstve televízie Markíza (14 výskytov) a v televízii TA3 (13 výskytov) si Procházka rozdelil druhé s Matovičom.

 Graf politici leto 1Zaujímavý pre médiá je aj Alojz Hlina (KDH), ktorý v našej štatistike obsadil 10. miesto. Prezentoval sa v každej televízii, okrem spravodajstva TV JOJ.

V médiách sa objavil aj Juraj Miškov (SKOK) či Andrej Danko (SNS).Eva Babitzová (Šanca) so svojou stranou v médiách priestor nedostala.

Pozrite si poradie vybraných politikov v jednotlivých televíziách

Spravodajstvo RTVS

Graf politici leto RTVSTelevízia Markíza

Graf politici leto MarkizaTelevízia JOJ

Graf politici leto JOJTA3

Graf politici leto TA3Metodika: Základom kvantitatívnej analýzy bolo zistiť výskyt politických predstaviteľov v televíznom spravodajstve. Za relevantný údaj sme považovali citáciu politika, parafrázu alebo to, že sa spomenulo jeho meno. Relevantné bolo len meno politika, nie názov politickej strany. Preto sme do analýzy nezarátali vyjadrenia ako: „Lipšicova NOVA“, „Matovičovi obyčajní ľudia“, „Matovičovci“, „Sulíkovci“, „Ficova vláda“, „Procházkova Sieť“.

Sledované zdroje: Správy RTVS o 16:00, Správy RTVS o 19:00, Noviny TV JOJ o 12:00, Noviny TV JOJ o 17:00, Noviny TV JOJ o 19:30, Krimi, Televízne noviny TV Markíza o 17:00, Televízne noviny TV Markíza o 19:00, Hlavné správy TA3 o 12:00, Hlavné správy TA3 o 18:30.

Spoločnosť NEWTON Media spracováva pre politické strany štatistiky a teda dodáva informácie o tom, aký priestor či medializáciu politické strany dosahujú. Súčasná kvantitatívna analýzy je určená pre širokú verejnosť a preto poskytuje informácie z kratšieho časového obdobia. V prípade záujmu o produkt alebo o informácie o ohľadom monitoringu a mediálnych analýz kontaktujte prosím obchodné oddelenie: obchodne@newtonmedia.sk