medan.sk

sledujte nás:

Pavel Sibyla: Novinárčina je aj pre idealistov, ja som však realista

Z času na čas položíme zopár otázok o médiách ľuďom, ktorí zaujali redakciu Medan.sk. Dnes odpovedá Pavel Sibyla, bývalý novinár týždenníka TREND, ktorý dnes publikuje v MONO.

pytamesa

Zobrala Vám práca novinára niektoré ideály, prípadne vás v niečom znechutila, negatívne zmenila?

Myslím, že nie, respektíve, neviem si nič také spomenúť. Čo asi bude aj tým, že som pomerne realisticky uvažujúci človek. To však neznamená, že noviny sú pre idealistov nevhodná práca. Naopak, každá profesia potrebuje skupinu talentovaných idealistov a aj v slovenskej novinárskej obci sa takí nájdu.

Je práca novinára na Slovensku aj kariérna? Žijeme ešte v dobe, v ktorej novinár chce alebo má podmienky na to, aby svoju prácu vykonával napríklad aj 20 rokov?

Na obe otázky je odpoveď kladná a dalo by sa ňu nájsť niekoľko živých príkladov. Ale zrejme je to ťažšie ako v niektorých iných povolaniach, riziko, že vyhoríte skôr ako sa stanete zástupcom vedúcim redaktorom nie je malé.

Novinár často nemôže do svojho článku napísať všetko (celú pravdu, podstatné fakty, mená osôb), lebo mu to nikto oficiálne nepotvrdí. Aké percento pravdivých informácií ste nedali do vašich článkov?

Netuším, aké percento. Nie preto, že by som to nedokázal odhadnúť. Ale preto, že je otázne, či si môžete povedať , že je nejaká informácia pravdivá, hoci ju nedokážete overiť. A overiť informáciu neznamená len to, že vám ju niekto musí oficiálne potvrdiť.

Politici, aj na Slovensku, sa musia z logiky výkonu politiky správať a komunikovať tak, aby si zachovali moc i dobrú povesť. Čo z ich správania príde novinárovi ako pochopiteľné a čo už nie? Ku ktorým postupom máte zásadné výhrady? A aký je váš názor na televízne politické diskusie?

Táto moja odpoveď už bude menej o novinárskom pohľade a viac o pohľade občana a voliča. Mám zásadnú výhradu, keď prvá reakcia politika na podozrenie z nejakého prešľapu je, že  nebol porušený zákon. Dvadsať rokov od osamostatnenia je myslím dosť dlhá doba, aby politici považovali za benchmark, podľa ktorých by ich mali voliči súdiť, iba zákony. Ktoré tí istí politici navrhujú a nie vždy úplne dobre.

A názor na politické diskusie? Rád pozerám dobré politické diskusie moderované skúseným, rozhľadeným a premýšľajúcim moderátorom, nerád pozerám politické diskusie, ktorých moderátor má bližšie k zabávačovi ako ku kriticky uvažujúcemu diskutérovi. To isté platí aj čo sa týka dôležitosti politických diskusií pre verejný diskurz. Myslím, že ten slovenský nijak zásadne neutrpel zrušením relácie Na telo. Posledné roky som nebol schopný pozerať ju dlhšie ako 5 minút.

Ktoré domáce a zahraničné masmédia patria do vašej základnej výbavy a pravidelne ich sledujete?

SME, Trend, .týždeň, Respekt, Lidové noviny, The Atlantic, New York Times Magazine, Spiegel. A MONO samozrejme 🙂