Osadník je pre televízne spravodajstvo Róm

Spoločnosť NEWTON Media spracovala mediálnu analýzu o výskyte výrazu „osadník/osadníci“ v televíznom a rozhlasovom spravodajstve. V časovom rozpätí 1,5 roka (1.1.2015 – 31.7.2016) sme v šiestich spravodajských reláciách skúmali, koho tento výraz najčastejšie označuje.

Zaznamenali sme spolu 197 príspevkov. Na základe ich obsahovej a vecnej analýzy sme vedeli určiť, že až 84% príspevkov použilo výraz „osadník/osadníci“ na označenie Rómov. Z tohto počtu 51% príspevkov vôbec neobsahovalo slovo Róm, 49% príspevkov obsahovalo výraz „osadník/osadníci“ a zároveň na inom mieste použilo slová Róm, Rómovia, rómska osada, rómske, atď. Nižšie ponúkame aj vyjadrenie Agnes Horváthovej, ktorá apeluje na etiku novinárov.

Graf 1: Rozdelenie všetkých príspevkov do dvoch kategórii

osadnik-1Prehľad podľa jednotlivých spravodajských relácií

Televízia Markíza v Televíznych novinách o 19:00 a Krimi na TV JOJ použili v 100 percentách prípadov výraz „osadník“ na označenie Rómov. Nasledoval Rádiožurnál Rádia Slovensko (75%) a Správy RTVS o 19:00 (60%).

Graf 2: Výsledky v sledovaných reláciách (pre zväčšenie kliknite na obrázok)

osadnik-2

V tabuľke je uvedené rozdelenie počtu príspevkov na tie, kde sa spolu s výrazom „osadník“ vyskytlo slovo Róm alebo Cigán a na tie, kde sa medializoval len výraz „osadník“ a podľa obsahovej analýzy označoval Rómov.

tabulka-osadnik

Vyjadrenie k tomuto fenoménu nám poskytla Agnes Horváthová z mimovládnej organizácie Romano kher – Rómsky dom: „Je pozoruhodné, že keď sa v ostatných rokoch objaví v médiách pojem „osadník“, väčšina ľudí si razom predstaví obyvateľa rómskej osady. Málokomu zíde na um osada v lazoch alebo na horách. Pričinili sa o to niektorí novinári, ktorí pochopili, že by nemali používať pojem Róm a bezdôvodne zdôrazňovať etnicitu, pretože to nie je v súlade s etikou novinára. Žiadny novinár predsa nepovie a nenapíše vo svojom príspevku, že ten, ktorý spreneveril určité množstvo peňazí alebo podvádzal pri verejnom obstarávaní, bol Slovák, Čech, alebo Maďar. Nenapadne ich uviesť bydlisko týchto ľudí. U Rómov naopak, sa to stáva často. A keď Róma požiadajú o názor, väčšinou neuvedú jeho meno a priezvisko. Je to „osadník“, v preklade –  menejcenný človek. Je možné, že pri snahe vyhovieť vydavateľovi a za každú cenu zvýšiť čítanosť periodika a priniesť pre čitateľa korenisté správy, si neuvedomujú niektorí novinári uvedené prešľapy voči etickému kódexu novinára. Neuvedomujú si, že aj týmto spôsobom upevňujú stereotypy vo vzťahu k Rómom a  prehlbujú ešte viac dlhodobo negatívny vzťah majority k Rómom. Alebo ešte horšie, ako ľudí, ktorí ovplyvňujú verejnú mienku, ich to nezaujíma.“

Metodika

Sledované média a relácie: TV JOJ (Noviny o 19:30, Krimi), TV Markíza (Televízne noviny o 19:00), Jednotka (Správy RTVS o 19:00), TA3 (Hlavné správy o 18:30), Rádio Slovensko (Rádiožurnál o 18:00).

Počet príspevkov spolu: 197

Vo vybraných médiách sme sledovali používanie významu slova OSADNÍK/OSADNÍCI. Príspevky sme rozdelili na tie, ktoré:
A) Použili slovo OSADNÍK vo význame (pôvodný obyvateľ, kolonista …)
B) Použili slovo OSADNÍK vo význame Róm

Cieľ analýzy: V médiách sme postrehli časté používanie výrazu „osadník“, preto sme chceli presne zmerať počet príspevkov a zistiť, koľko z nich označuje Rómov.