medan.sk

sledujte nás:

Názor: Havran v štúdiu bol

Prvé dve vydania nového formátu RTVS „Večera s Havranom“ zaujali. Telerozhlas opäť použil to, čo už funguje. Očakávané štúdio, overený koncept, decentné zábery kamery a predvídateľné prestrihy.

To všetko relácia mala. Spracovaním pripomína reláciu Českej televízie „Historie.cs“. Takže aj za to pochvala. Takto má vyzerať formát, ktorý diváci už po prvej časti pochopia. Hneď vedia, o čom to je i to, o čom to nebude. A to je dobre.

Michal Havran moderovať vie, zdokonaľovať sa ešte bude. V prvom vydaní uhral takmer na 100 percent rolu hostiteľa i moderátora. Slovenskí diváci budú možno šomrať nad výberom diskutujúcich. Autori ideológiu v diskusii nechcú: Budeme pozývať takých hostí, ktorí vedia o našich témach hovoriť bez ideológie a ktorí si uvedomujú, že spoločnosť sa nedelí na dobrých a zlých, socky a úspešných. Politický názor nepovažujeme za dostatočnú kvalifikáciu,“ vysvetľujú autori na stránke Jetotak.sk.

Havran

Zdroj: Dvojka, 29.4.2014

Na nútenú konfrontáciu tiež zabudnite. A opäť je to dobré. Moderátor tu nie je v pozícii šoumena ale „SLOVmena“. Autori chcú priniesť rehabilitáciu slova, gesta a slow talkingu“.

Od relácie tak očakávam nútené rozmýšľanie a pohodu v nepohodlnom hľadaní. Neočakávam ÁNO – NIE odpovede ani to, že po jej sledovaní budem múdrejší. Úplne postačí, ak o nastolených problémoch začnem rozmýšľať inak. Kritické myslenie“ sľubujú samotní autori – presne to očakávam od ďalších častí aj ja.

Titulky formátu:

Večera s Havranom: Týždenník, Dvojka, utorok  21:50, vysiela sa zo záznamu

Autor, moderátor: Michal Havran

Dramaturgia: Mária Šnircová, Marek Leščák

Produkcia: Vladimír Bednár

Réžia: Viliam Čino

Architektka a scénická výtvarníčka: Barbora Šajgalíková

Umelecká predloha pozadia: Ivana Šáteková

Hlavná kamera: Sean Grimaldi

Dokrútky, dokumentácia: Peter W. Balko, Viliam Štrelinger

Rešerše, tematizácia:  Aňa Ostrihoňová, Mária Modrovich, Zuzana Gabrižová

Výkonná produkcia: Tereza Michalová

Michal Havran: Je zakladateľom a šéfredaktorom názorovej platformy JeToTak.sk, ktorá je súčasťou európskej siete Le Monde Diplomatique. Vedie  diskusnú reláciu na Rádiu Devín o literatúre a umení. Moderuje Modrý salón, ktorý je projektom Slovenského národného divadla. Je držiteľom prestížnej novinárskej ceny (2009). V roku 2012 napísal v spolupráci s Marošom Hečkom frašku Kandidát a  podieľal sa na scenári úspešnej rovnomennej filmovej adaptácie tohto diela.