Najviac sa rečnilo o novembri ´89. Komentár: Plusy a mínusy diskusie O 5 minút 12

Analýza diskusií za 46. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich diskutérov.

V troch diskusiách sa rečnilo hlavne o novembri ´89. Diskusia O 5 minút 12 mala aj politickú tému, v relácii rečnil najviac minister sociálnych vecí Ján Richter (Smer-SD). Pozrite si grafy jednotlivých relácií a prečítajte si komentár o diskusii O 5 minút 12.

Pozrite si prehľad a grafy za každú reláciu.

2grafy_46tyzden

46tyzden_1graf

Plusy a mínusy vynovenej diskusie O 5 minút 12 

(Komentár)

 1. Moderátor

Martin Strižinec v pondelkovom vydaní denníka SME dobre zahral úlohu respondenta, ktorý nechce odpovedať na položenú otázku, ale reční tak, aby sa na ňu zabudlo. Skúsená protistrana, redaktorka Monika Tódová, otázku o častej návšteve Pavla Pašku v diskusii Debata trikrát poohýbala. Strižinec aj tak odpovedal ako politik. Od profesionála, ktorý kladie iným otázky, by som očakával väčšiu empatiu k tým, ktorí sa pýtajú. Fakt je ten, že Strižinec má právo odpovedať ako chce.

Výkon moderátora tu nebudeme hodnotiť. Ako sám povedal, cítil trému. Zhodnotíme ho až po určitom čase.

2. Štúdio

RTVS konečne zmenila sedenia moderátora. Ten má teraz prehľad o tom, čo sa deje a v neposlednom rade tak získal formálnu autoritu a s politikmi má priamy očný kontakt. Rovnaké rozmiestnenie má aj diskusia Otázky Václava Moravca. Je nefér, že takúto výhodu neumožnili predchádzajúcej moderátorke Jančkárovej.

Pozrite si, o čom píšem:

STUDIO

Vnímanie televízneho programu môžu oživiť inovatívne prvky. RTVS začala používať neštandardné zábery. Relácia pôsobí dynamickejšie, no v nedeľnom vysielaní som postrehol viacero zaváhaní aj „trasúce sa zábery“. Režisér programu asi chcel kopírovať priateľov z Lampy, no nepodarilo sa mu to. Výsledný efekt pôsobil skôr rušivo. Viaceré prvky pôsobili príliš samoúčelne. Réžia ponúkla aj kompozície viacerých záberov, čo možno oceniť. Veľký detail tváre niekedy pripomínal zábery typické pre zábavné formáty. Určite by som od takýchto záberov upustil.

Pozrite si, o čom píšem:

RICHTER 2

3. Výber hostí

RTVS zavolala do diskusie ministra Richtera a opozičného poslanca Švejnu. Podľa monitoringu NEWTON Media sa títo páni stretli spolu druhýkrát (od zostavenia druhej vlády R. Fica). Richter najviac diskutoval s kolegom Mihálom (10-krát), potom s kolegom Kaníkom (5-krát). Neprekvapuje Vás, že s ním ešte nediskutoval zástupca OĽaNO? O tom, kto vytvára tieto stereotypné dvojice sa už popísalo dosť. Takže nič nové sa tu nedá napísať, a to ani medzi riadky.

Pozrite si, s kým rečnil J. Richter od apríla 2012:

RICHTER_statistika

4. Nehádžme flintu do žita

Moderátor politických diskusií sa v očiach divákov stáva obľúbeným, ak v sebe nájde odvahu, ak produkuje nadprácu. Strižinec je v RTVS na začiatku. Ak by náhodou zistil, že priestor, ktorý dostal, je na moderovanie príliš úzky, verejnoprávne publikum s nadšením príjme jeho úprimnosť. Ak zistí, že má dosť priestoru na to, aby napĺňal naše nároky na verejnoprávny formát, musí rátať s tým, že ho budeme sledovať a hodnotiť. Základom záujmu o jeho moderovanie nebude primárne jeho osoba, ale záujem verejnosti mať na Slovensku kvalifikované a odborné politické diskusie, a to hlavne v RTVS.

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.