Maňka, Beňová a Mikolášik boli najčastejšie v televíznych novinách

Ako sa medializovali europoslanci v televíznom spravodajstve? Zostavili sme rebríček medializácie slovenských europoslancov v štyroch hlavných televíznych spravodajských programoch (TV Markíza, TV JOJ, RTVS, TA3). Mená a priezviská europoslancov sme prehľadali v sledovanom období od 14.7.2009, kedy bola prvá schôdza zvoleného parlamentu, do 30. 4. 2014.

Najviac príspevkov (210) spomenulo Vladimíra Maňku (Smer-SD), ktorému dopomohla medializácia v regionálnych voľbách do Banskobystrického samosprávneho kraja. Na druhom mieste, s počtom zmienok 159, skončila Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD). Okrem funkcie europoslankyne sa medializovala ako kandidátka na predsedníčku samosprávneho kraja. Tretie miesto obsadil Miroslav Mikolášik z KDH, ktorý zaznamenal 101 príspevkov a tiež sa zviditeľnil ako kandidát na predsedu samosprávneho kraja.

Štvrtý v poradí skončil Eduard Kukan (SDKÚ-DS), piaty Sergej Kozlík, ktorý pôvodne kandidoval za ĽS-HZDS. Viac ako 80 príspevkov ešte zaznamenala Anna Záborská (KDH), ktorá obsadila šieste miesto. Ostatní europoslanci za spomínaných päť rokov zaznamenali menej ako 60 príspevkov, najmenej sa v televíznom spravodajstve štyroch televízii medializoval europoslanec za SMK Alajos Mészáros.

europoslanci_martinPoradie podľa televízií

Tri televízne spravodajstvá, konkrétne Markíza, RTVS a TA3, spomenuli najviac europoslanca Vladimíra Maňku. V hlavnom spravodajstve TV JOJ však zvíťazila Monika Flašíková – Beňová. Dvaja europoslanci, Miroslav Mikolášik a Sergej Kozlík, boli častejšie medializovaní v správach RTVS ako v troch komerčných televíziách. Vysvetľovať to môže fakt, že RTVS dala všetkým europoslancom väčší priestor. Spomenula ich 354 krát, tri komerčné televízie ich spomenuli 627 krát.

Metodika: V televíznom spravodajstve sme hľadali zmienky o europoslancoch, teda ich mená a priezviská. Nezáležalo na tom, či osobu uviedli ako europoslanca. Rátali sme priame vyjadrenia, spomenutia i parafrázy, teda akékoľvek zmienky v reportáži. Vyraďovali sme zahlásenia o tom, kto bude diskutovať v diskusiách televízií. Prehľadávali sme tieto štyri televízne spravodajstvá: TV Markíza: Televízne noviny o 19:00, resp. Dnes 19:20 (rok 2009). RTVS: Správy STV o 19:30, neskôr Správy RTVS o 19:00. TA3: Hlavné správy o 18:40, neskôr Hlavné správy o 18:30. TV JOJ: Noviny o 19:30, neskôr Veľké noviny TV JOJ o 19:00.