Lajčákové šance na získanie postu šéfa OSN odhadovali mnohí, najlepší bol anonym

Spoločnosť Newton Media spracovala krátku analýzu o kandidatúre ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka na post generálneho tajomníka OSN. Z množstva spravodajských príspevkov sme za relevantné považovali len tie, kde sa vyskytli tipy a odhady na výsledok voľby. Analyzovali sme tak 66 príspevkov, ktoré boli publikované v období od 1. mája 2016 do 6. októbra 2016, kedy bolo zrejmé, že voľby vyhral António Guterres. V príspevkoch sme rátali aj pozitíva a negatíva Miroslava Lajčáka.

V relevantných príspevkoch sme nenašli taký, ktorý by jednoznačne predpovedal víťazstvo Miroslava Lajčáka. Odvážnejší boli tí, ktorí tipovali neúspech. Úplne presný bol jeden anonymný zdroj v Denníku N, ktorý už koncom mája nedával Lajčákovi šancu.

Optimisti

Pomerne optimistický bol vo svojich vyjadreniach europoslanec Eduard Kukan a prezident Andrej Kiska. O vysokých šanciach písal Kálmán Petőcz. Šancu na zvolenie videl aj Jiří Pehe. Analytik Jaroslav Naď predpokladal podporu Ruska a USA pre kandidáta Lajčáka. Juraj Hrabko formuloval šance na zvolenie ako reálne.

Pesimisti

Prehrou Lajčáka si bol istý anonymný zdroj v Denníku N (nemenovaný novinár z vplyvného západného média: „Lajčák šancu nemá …, mohol by prekážať Rusom“). Ľuboš Palata tipoval, že Lajčákovi sa to „už nepodarí“. Treba pripomenúť, že tieto tipy prišli ešte pred letom. V auguste už boli známe výsledky prvých hlasovaní a médiá vo svojom spravodajstve predpokladali, že Lajčák je mimo hry. V septembri napríklad Peter Schutz napísal, že Lajčák „riaditeľom zemegule“ zrejme nebude“.

Zoznam zaujímavých výrokov nasleduje pod grafom.

osn_lajcak

Má šancu, reálna šanca …

Eduard Kukan: „Bude mať určité šance na to, aby vo voľbe uspel…“ (SME, 25.5.2016)

Juraj Hrabko: „Pán Lajčák je karierista, nie kariérny diplomat. Kariérni diplomati nekandidujú vo voľbách na kandidátkach politických strán. Ale naplnilo sa to, čo sa malo, tie rozhovory sa vedú viac ako rok. Podľa mňa nie je najlepším kandidátom, ale môže byť najvhodnejším,“ povedal Hrabko, podľa ktorého sú Lajčákove šance na zvolenie reálne.“ (Aktuálne.sk, 29.5.2016)

„Podľa viacerých diplomatických zdrojov sú jeho šance získať post generálneho tajomníka OSN pomerne reálne.“ (Pravda, 22.7.2016)

„Miroslav Lajčák sa nedostal ani do prvej trojky. Lajčák ešte nemá nič stratené, no musí viac presviedčať krajiny v Bezpečnostnej rade.“ (Nový Čas, 23.7.2016)

Eduard Kukan: „Netreba hádzať flintu do žita, ešte je dosť času na zmenu. Keby sa mu podarilo presvedčiť ich o svojej kvalifikácii, mohol by ešte zabodovať a predviesť malý zázrak…“ (aktualne.sk, 9.8.2016)

Jiří Pehe: Teraz je príležitosť pre Ameriku alebo Európu, takže tam určite pán Lajčák má šancu,“ myslí si český politológ Jiří Pehe. (Hospodárske noviny, 31.8.2016)

Andrej Kiska: „pričom ministra Lajčáka považuje za dlhoročného skúseného politika, ktorý má vysoké šance“ (aktualne.sk, 20.9.2016)

Eduard Kukan: „So znižujúcim sa počtom kandidátov stúpa šanca, že sa generálnym tajomníkom OSN stane slovenský kandidát, minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák. Vyhlásil to slovenský europoslanec Eduard Kukan, ktorý predpokladá, že kandidatúru doterajšieho lídra tajných hlasovaní Antónia Guterresa bude vetovať Rusko.“ (aktualne.sk, postoj.sk, 29.9.2016)

Kálmán Petőcz: „Naďalej platí, že šance Miroslava Lajčáka sú pomerne vysoké.“ (Denník N, 30.9.2016)

Michal Horský: „Ak by sa naplnili vyhlásenia Ruska o vetovaní portugalského favorita Antónia Guterresa, rovnako ako aj následné vetovanie srbského kandidáta Vuka Jeremiča zo strany Spojených štátov, mohlo by to podľa politického analytika Michala Horského prospieť práve nášmu šéfovi diplomacie, ktorý skončil v poslednej voľbe práve za touto dvojicou. Dvíha však varovný prst. „Áno, je to istá šanca pre nášho kandidáta ministra Lajčáka, ale rovnako tak aj pre novonasadenú kandidátku bulharskú eurokomisárku Kristalinu Georgievovú, ktorá sa na prvých piatich kolách vôbec nezúčastnila,“ myslí si Horský.“ (Plus Jeden deň, 4.10.2016)

Jaroslav Naď: „Miroslav Lajčák má predpoklady na získanie podpory od Ruska aj USA,“ konštatuje Naď.“ (Nový Čas, 6.10.2016)

Nemá veľkú šancu, nie

Stávková stránka Paddy Powers Lajčákovi veľké šance nedáva (20/1). Najviac verí Helen Clarkovej (2/1) a Srbovi Vukovi Jeremičovi (4/1). Nasledujú dve Bulharky – šéfka UNESCO Bokovová a eurokomisárka Kristalina Georgievová. (dennikn.sk, 25.5.2016)

Anonym: „Nemenovaný novinár z vplyvného západného média Denníku N povedal, že Lajčák šancu nemá. Paradoxne nie preto, že by sa Američanom nepáčil napríklad jeho prosrbský postoj v prípade Kosova, ale preto, že by mohol prekážať Rusom.“ (Denník N, 26.5.2016)

Ľuboš Palata: „Obávam sa preto, že prehodiť výhybku na možno najvýznamnejšiu funkciu vo svetovej diplomacii sa Lajčákovi už nepodarí.“ (SME, 4.6.2016)

Spravodajstvo: „Z ministra zahraničných vecí za Smer Miroslava Lajčáka sa generálny tajomník Organizácie spojených národov zrejme už nestane. V hlasovaní počas piatkového neverejného zasadnutia 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN skončil na desiatom mieste z 11 kandidátov. V druhom kole výberu ho podporili dvaja členovia rady, šiesti boli proti a sedem k Lajčákovej kandidatúre nezaujalo žiadne stanovisko.“ (SME, 8.8.2016)

„…dnes je takmer isté, že Lajčák je v boji o post šéfa OSN prakticky mimo hry. Naznačujú to dve hlasovania, ktoré sa v uplynulých mesiacoch uskutočnili v Bezpečnostnej rade OSN.“ (SME, 10.8.2016)

„V boji o najvyšší diplomatický post je aj Miroslav Lajčák, nemá však vysoké šance.“ (SME, 17.8.2016)

Peter Schutz: „Aj keď „riaditeľom zemegule“ zrejme nebude, dobrodružstvo pre Lajčáka už zle dopadnúť nemôže.“ (SME, 12.9.2016)

50:50, iné

Roman Pataj: Časť reputačných škôd v očiach spojencov potom právom padá aj na Lajčákovu hlavu a bez ich hlasov nevyhrá. … Iste, tento jeden verbálny podraz Lajčáka nepotopí, ale bolo ich už dosť na to, aby to spolu dokázali. Aj keby bol žena. (dennikn.sk, 25.5.2016)

„V rezorte diplomacie na kandidatúre pracujú viacerí skúsení diplomati, ktorí odhadujú Lajčákove šance na 50 ku 50.“ (Pravda, 26.5.2016)

Miroslav Čaplovič: „V zákulisí sa hovorí, že má nádej 50:50 stať sa budúcim generálnym tajomníkom OSN.“ (Pravda, 26.5.2016)

Radovan Choleva: „Ešte nie je všetko stratené, no musel by sa stať zázrak, aby zvláštny odbor, ktorý na ministerstve kvôli Lajčákovi vznikol, dokázal tento nepriaznivý vývoj kandidatúry svojho šéfa otočiť.“ (dennikn.sk, 7.8.2016)

„Lajčákove šance v OSN ešte netreba pochovávať, tvrdia odborníci.“ (Aktuálne.sk, 24.8.2016)

Peter Schutz: „Autorovi, ktorý sa z kandidatúry ML už stihol viackrát vysmiať, prichodí takto len nepríjemnosť sa mu ospravedlniť. Indície, z ktorých sa vychádzalo, neboli zrejme až také nepriestrelné, ako sa zdalo. Napríklad, že ak bude víťaz zo stredovýchodnej Európy, tak jedine žena (zhodovali sa mnohé zdroje). Aj keby Lajčák nevyhral – čo je stále vysoko pravdepodobné –, i tak už to druhé miesto z neho robí kandidáta relevantného. Ešte i pri teórii, že je súčasťou akejsi taktickej bitky v BR, keď sa uňho združujú hlasy voliteľov, ktorí nechceli, resp. považovali za predčasné strkať do popredia – aby sa napr. nezačala antikampaň – vlastného favorita.“ (SME, 2.9.2016)

Jonathan Cristol: „Lajčák určite má šancu stať sa generálnym tajomníkom OSN, veľmi by som nestavil proti nemu, ale aj tak si myslím, že nakoniec sa ním stane bývalý portugalský premiér António Guterres,“ povedal Denníku N expert z amerického think-tanku World Policy Institute Jonathan Cristol. (Denník N, 26.9.2016)