Kto rečnil najviac? Šéf školstva

Analýza diskusií za 37. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich diskutérov.

V štyroch skúmaných diskusiách (každá má rozdielnu dĺžku) najviac rečnil minister školstva Dušan Čaplovič (SMER-SD) v relácii V politike na TA3.

Prehľad podľa relácií:

Na telo: najväčší priestor mal Dušan Čaplovič (SMER-SD)

V politike: najväčší priestor mal Dušan Čaplovič (SMER-SD)

O 5 minút 12: najväčší priestor mal Peter Kažimír (SMER-SD)

Sobotné dialógy: najväčší priestor mal Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS)

Čo zaujalo?

(Komentár)

Čaplovičov diskusný mesiac

Minister školstva je v septembri veľmi vyťažený. Okrem tradičného príhovoru  v STV (nedeľa 2. septembra o 19:40 na STV 1 aj STV2) otvára školský rok a spravidla aj septembrové diskusie.

Čaplovič zvládol sedem dôležitých mediálnych výziev prekvapujúco celkom dobre.  Otázky moderátorov rozhlasových a televíznych diskusií ho takmer nikde nezaskočili. Asi preto, že ich mohol hravo predpokladať a spolu so svojim mediálnym tímom sa na ne školácky poctivo pripraviť. Hoci, niekedy sa tváril, že on v tejto veci môže najmenej urobiť, pripravený diskutovať bol.  Prejavil pokoj a chápavosť. Moderátori si vystrieľali už roky vystrieľané otázky z oblasti školstva, ale v záveroch diskusií už akosi, na rozdiel od hosťa, pôsobili slabo pripravení.

Ak niečo zaujalo, tak otázka Zlatice Puškárovej.  Keď Čaplovič  opakovane komunikoval v štýle ja nič, ja som len úradník vlády, ktorý „nerád sľubuje, stojí pevne na nohách, musí poznať aj stanovisko ministra financií“, Puškárová správne prehodila diskusiu na vyšší level. Svojho hosťa, ktorý za školstvo zodpovedá, plánuje a rozhoduje, sa  politicky opýtala: „Vy ste ochotný napríklad pohroziť aj demisiou?“

Čaplovič v médiách, zoznam dôležitých mediálnych výstupov:

4.9.2012 Braňo Závodský Naživo (Expres)
8.9.2012 Sobotné dialógy (Rádio Slovensko)
12.9.2012 Debata (TA3)
13.9.2012 Téma dňa (TA3)
16.9.2012 V politike (TA3)
16.9.2012 Na telo (TV Markíza)
17.9.2012 .týždeň (rozhovor)

O problémoch školstva sa diskutovalo aj tu:

12.9.2012 Z prvej ruky (12:30 Rádio Slovensko), odborári
14.9. 2012 K veci (18:30 Rádio Slovensko), učitelia
15.9.2012 Zaostrené (Rádio Lumen), učiteľky a riaditeľky.

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.