Kto rečnil najviac? Politici Smeru

Analýza diskusií za 39. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich diskutérov.

V štyroch skúmaných diskusiách (každá má rozdielnu dĺžku) najviac rečnil štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš (SMER-SD) a to v relácii V politike na TA3. Zároveň sa v každej diskusii najviac presadili politici Smeru. Pozrite si grafy za každú diskusiu a prečítajte si komentár o priebehu diskusie Na telo.

Prehľad podľa relácií:

Na telo: najväčší priestor mal Robert Fico (SMER-SD)

V politike: najväčší priestor mal Branislav Ondruš (SMER-SD)

O 5 minút 12: najväčší priestor mala Zuzana Zvolenská (SMER-SD)

Sobotné dialógy: najväčší priestor mal Peter Kažimír (SMER-SD)

Čo zaujalo?

Fica na telo nezložili

(Komentár)

Najprv treba zdôrazniť, že význam audiotextového hlasovania bol v tejto relácii definitívne pochovaný. Puškárová oznámila, že „telefonické hlasovanie po vzájomnej dohode politikov nasadené nebude.“ Nech to teda dramaturgia úplne zruší, keď si za týmto prvkom diskusie nevie pevne stáť.

Exkluzívna diskusia s predsedom vlády a Pavlom Frešom sa dá zhrnúť do týchto poznámok:

– ako uvádzame v grafe, najviac priestoru si vybojoval Robert Fico (14 minút), napriek tomu si premiér neodpustil vetu „ja by som aspoň dve súvislé vety chcel povedať“

– ak sme dobre rátali Puškárová smerovala na Fica 19 otázok, na Freša priamo cielilo 8 otázok

– samozrejme, predseda vlády si viac otázok zaslúžil. Ale čo druhý hosť Frešo? Ten chcel reagovať tiež. Puškárová mu minimálne štyri krát venovala priestor: „hneď vám dám priestor;  pán Frešo, nech sa páči; máte priestor;  zareagujte pán Frešo.“

– Frešo bojoval o priestor aj takto: „Ja môžem jednu vetu, či už …“

– premiér použil vetu, ktorou chce zrejme ovplyvniť verejnú mienku z pozície nerozumieme tomu na pozíciu rozumieme tomu. Fico teda povedal: „Niekedy idem medzi ľudí a taký som trochu nervózny, že aké budú reakcie. Ale ľudia absolútne rozumejú, čo sa dnes deje.“ Sú teda ľudia na jeho strane? Či na strane opozície? Respektíve nie sú proti zdražovaniu? O to v tomto výroku ani nejde. Jeho veta je dobrá na to, aby kritizujúceho rečníka účinne zastavila.

Slovník Pavla Freša, respektíve novej SDKÚ-DS:

– diváci diskusie zrejme očakávali vecný, odborný a ekonomicky pravdivý útok na rétoriku Fica. Niektorí možno očakávali, že prevaha ekonomických faktov zatlačí premiéra do kúta a ten v obrane začne vyťahovať minulosť SDKÚ-DS, tunel Branisko atď … No, to sa nekonalo.

– Frešo už dávno opustil ekonomický jazyk, a aj v tejto diskusii kritizoval jazykom „ľudovým“. Vidno, že sa s ním ešte len stotožňuje a niektoré plytkejšie výroky sú len pokusmi ako zaujať. Ficovi tento štýl mohol len vyhovovať. Ako vieme, parketa „ľudových“ výrokov sedí najlepšie Ficovi, pretože on takto rád a už roky presvedčivo komunikuje.

– Fico by sa zrejme potil, ak by na mieste Freša sedel Igor Matovič. Kritika „ľudového“ poslanca a obyčajného človeka namierená voči premiérovi z ľudu by bola adrenalínovo zaujímavá. Používal by sa podobný slovník, očakávali by sa rovnaké argumentačné úniky a takáto diskusia by bola bez okolkov a klišé o tvrdom hájení komfortu a potrieb obyčajného Slováka či Slovenky.

– pri tejto diskusii sa divák nenudil, ale mohol cítiť trend, ktorý opantal politickú scénu. A to, že pravicový slovník ustupuje odbornosti a Matovič spolupracuje s vládou. Nadšený divák politických diskusií sa môže oprávnene obávať o kvalitu ďalších diskusií.  Otázkou dňa teraz je: Kto nabudúce nenechá na premiérovi ani jednu nitku suchú? Či už v odbornej alebo „ľudovo“ ladenej diskusii.

 
Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.