Kto rečnil najviac? Kaliňák + Vrtieť psom sa dá

Analýza diskusií za 16. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich diskutérov.

V sledovaných politických diskusiách najviac rečnil minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), a to v relácii O 5 minút 12. Pozrite si grafy jednotlivých diskusií a prečítajte si komentár o ľavicovom a pravicovom rybníku.

Prehľad podľa relácií:

Na telo: najväčší priestor mala Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD)

V politike: najväčší priestor mal Robert Kaliňák (Smer-SD)

O 5 minút 12: najväčší priestor mal Robert Kaliňák (Smer-SD)

Sobotné dialógy: najväčší priestor mal Martin Fedor (SDKÚ-DS)

diskusie_16-01

diskusie_16-02

Vrtieť psom sa dá!

(komentár)

Nedeľné diskusie prinášajú divácke vzrušenie na pravom i ľavom politickom spektre. Dajú sa však sledovať aj profesionálne. Návod ako to robiť ponúka napríklad blog Vrtieť psom. Škoda, že doteraz nevznikol aj nejaký „ľavicový pes“. Kto rád pátra po pravde, môže sledovať kvalitatívnu analýzu výrokov na stránke Demagog.sk alebo na našej stránke sledovať kvantitatívne merania.

Slovenskí diváci tak majú dostatok podnetov aby diskusie vnímali inak. Tí, ktorí tak nerobia, zbytočne znervózňujú svoje okolie. Je ešte niečo, čo sa dá k diskusiám povedať? Možno áno. Povedzme si niečo o publiku oboch táborov.

Vrtieť psom sa dá. Potrebné je však publikum, ktoré na komunikačné stratégie reaguje. SMER také publikum má. Dobre pozná svoj rybník aj ryby vo svojom rybníku. Takmer každá mediálna návnada sa uchytí alebo minimálne rozčerí hladinu na dlhšiu dobu. Kruhy na hladine vyvolajú záujem okolia. Dnes už aj banality vedia prilákať pozornosť médií a tak účinne vytláčajú zo spravodajského scenára seriózne správy. Hladina rybníka je tak pravidelne zanášaná, ťažšie sa v nej potom hľadá to, čo je skutočne dôležité.

Potom je tu pravica. Tej sa vrtieť psom akosi nedarí. V médiách chce byť aspoň taká dobrá ako Fico a ľudovejšia ako Matovič. Rybník pravice má veľa spoločných čŕt s rybníkom Smeru, no má aj odlišnosti. V prvom rade tam žijú iné ryby, ktoré obľubujú inú potravu i komunikáciu. Veľká časť z nich považuje plytkú mediálnu komunikáciu za otravnú a nedôstojnú. Druhou odlišnosťou je to, že hladina pravicového rybníka je stále pokrytá ľadom nedôvery. Cez túto vrstvu len ťažko preniknú prázdne komunikačné floskuly, známkovanie vlád a prvoplánové tlačovky. Pravici dokonca hrozí, že z času na čas sa lajdácky trafené kamene odrážajú smerom k nej alebo ostávajú na povrchu, kde si ich môže hocikto pozbierať a použiť vo svoj prospech. Ryby v rybníku sú slabé, strácajú záujem. Potrava, ktorú potrebujú neprichádza. Hrozí, že vyhladované ryby „zožerú“ aj pravicový populizmus či extrémizmus.

Pravica už nemá veľa času, aby si doplnila vedomosti o svojom rybníku. Kým sa tak nestane, vrtieť psom nebude.

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.