medan.sk

sledujte nás:

Komentár k novoročným zmenám na Slovensku a Regine

Medan.sk sa zaujímal, aké zmeny v roku 2014 pripravuje rozhlasová časť RTVS. Telerozhlas prisľúbil, že nám odpovie. Využil na to formu tlačovej správy, čo akceptujeme. O zmenách však chceme informovať podrobnejšie, lebo máme pocit, že o rozhlase sa podrobnejšie píše málo. Informačný deficit rozhlasu voči televízii sa nedá vyvážiť aj preto, že zákulisné informácie z rozhlasu sa dajú len veľmi ťažko získať. A to je určite dobrá vizitka pre vedenie rozhlasu. K zmenám pridávame náš komentár. Ak majú „rozhlasáci“ k programovej štruktúre čo dodať, tešíme sa na ich reakcia na našich kontaktoch.

A čo sa od januára 2014 mení?

Rádio Slovensko ostáva informačné

Slovensko nebude spravodajské rádio, ostane informačné. Prúdové vysielanie sa opäť posilní. Pribudne v sobotu od 18:30 do 21:00. Prúdové vysielanie je na tomto okruhu hlavne v znamení „tém“. Celý deň sa riešia konkrétne témy. Zatiaľ to nevadí, ale prvý okruh začína byť „témami“ preplnený.  Niekedy je témou rána či večera jednoducho ošúchaná téma, poslucháč sa tak dozvie len stereotypy, ktoré už riešili všetky ostatné médiá.

Domáca hudobná produkcia bude vo vysielaní nastavená na 30%, informovala RTVS v tlačovej správe. Potvrdený ja aj nový formát o slovenskej populárnej hudbe. Bude ho moderovať Julo Viršík v piatok o 17.10.REGINARegina sa tiež nemení

Vo vysielaní ostáva samostatná veľká spravodajská relácia Žurnál Rádia Regina (o 7:00, 12:00, 17:00).  Nie je to čisto regionálne spravodajstvo, sú tam aj domáce správy a zahraničie. Vysiela ho vždy jedna regionálna redakcia pre celé Slovensko. Nemení sa ani to, že určité hodiny vysielajú Reginy svoje autonómne spravodajstvo a určité hodiny ho preberajú z Rádia Slovensko ako Správy RTVS. V roku 2014 Regina naďalej ponúkne spravodajský mix s pridaným regionálnym obsahom – výstižnejší názov na spravodajskú koncepciu Reginy sme nenašli. Lepší model spravodajstva asi ani nie je možný. Rozmýšľať sa možno dá o zrušení Žurnálov. Regina už raz ustúpila, a to keď Žurnál presunula z 18:00 na 17:00 hod.

Kontaktná relácia s telefonátmi poslucháčov Straty a nálezy ostáva v štruktúre (piatok 22:00). Táto relácia je akousi psychickou sondou do nálad poslucháčov. Tí, neraz nadšene a krásne opisujú svoje zážitky zo života, inokedy agresívne reagujú na iných poslucháčov. Relácia je však veľmi cenná pre tých poslucháčov, ktorí sú osamelí alebo jednoducho z rôznych príčin odrezaní a izolovaní od okolitého sveta. Pre nich je toto „ich rozhlas“. Je dobré, že na takéto poslanie rozhlas nerezignoval ani v roku 2014.

Posunulo sa vysielanie Večerníčka. Tlačová správa RTVS neuvádza, že Regina ho vysiela o 18:00, nie ako kedysi o 18:30.

Presuny medzi Slovenskom a Reginou

Radikálne zásahy okruh Slovensko zažil už v minulosti. Teraz stráca formát Zrkadlenie. Je zaujímavé, že tento kultúrny a kultivovaný formát Hany Beranovej nemá miesto na Rádiu Slovensko. Presunuli ho na Reginu, nevedno prečo, logiku v tom nevidíme. Ideálne sa hodí na Devín.  Zrejme zavážila umelecká hodnota programu, na Devíne by sa k nemu dostalo minimum poslucháčov.

Zaujal i presun zdravotníckej témy z pondelkovej Nočnej pyramídy. Zdravotnícke témy budú odteraz na Regine v relácii Pohotovosť. Tu treba dodať, že ide aj o presun hlasov. Väčšinu pyramíd už totiž moderujú mladšie hlasy, napríklad aj nováčikovia ako Ľudovít Mravec Jakubove. Hlas dlhoročnej redaktorky Lýdie Mrázovej tak prechádza, nevieme či definitívne, na Reginu. Pred niekoľkými rokmi na Regine zakotvili tradičné hlasy Rádia Slovensko, ukazuje sa, že tento proces je nezvratný aspoň čo sa týka prúdového vysielania a kontaktných relácií.

Ďalšie novinky z tlačovej správy

Rádio Slovensko

„Medzi ďalšie novinky vo vysielaní patria Humory cez čiaru (nedeľa 11.05), ktorý pripravuje Jakub Nvota, či Dvojbodky s Milanom Lasicom a Pavlom Danišovičom. Ako ďalej uviedol Ľ. Černák, pre Rádio Slovensko sú momentálne prioritou ZOH Soči 2014. „Okrem podrobného každodenného spravodajstva počas konania olympiády bude Rádio Slovensko prinášať všetky priame prenosy  zápasov našej hokejovej reprezentácie,“ povedal šéfdramaturg prvého rozhlasového okruhu RTVS. Rádio Slovensko do Soči vysiela svoj vlastný  redaktorský tím v zložení Matúš Čunderlík, Jozef Jarkovský, Martin Šeďo, Martin Balážik, Svetlana Barátová a Martina Uličná.“

Rádio Regina

„Rádio zmenilo  koncepciu večerného vysielania – v pracovných dňoch po 21.00 bol vytvorený priestor pre hudobné relácie – folk a country, blues, swing či orchestrálna hudba, pričom  všetky bloky sú moderované a uvádzané hudobnými redaktormi.

Katarína Brychtová bude moderovať reláciu Cesty domov. „Moderátorka sa v štúdiu rozpráva so známymi osobnosťami, ktoré žijú v Bratislave, ale pochádzajú z iného kúta Slovenska; 16.00 – 17.00, informuje tlačová správa.