Kažimír rečnil najviac. MLUVNICU rozširujeme o Počiatka a moderátora TA3

Analýza diskusií za 40. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich diskutérov.

Peter Kažimír (Smer-SD) v uplynulom týždni navštívil reláciu V politike, kde rečnil viac ako 39 minút. Z politických strán najviac rečnili predstavitelia Smer-SD, spolu takmer 82 minút. MLUVNICA nárečia politického je po tomto víkende obohatená o výrok moderátora TA3 Norberta Dolinského a ministra dopravy Jána Počiatka (Smer-SD). Prečítajte si ju na konci článku.

Pozrite si grafy za každú reláciu:40_tyzden

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách. Vyhodnotenie celej diskusnej sezóny 2013-2014 nájdete v novej publikácii Vysvedčenie politikov 2013-2014.

 

Mluvnica_strokesMLUVNICA – nepravidelná rubrika o tom, ako politici hovoria

Minister dopravy Ján Počiatek diskutoval s poslancom z Mosta-Híd v rozhlasovej relácii Sobotné dialógy. S bývalým ministrom financií si všetci najčastejšie spájame diskusie v relácii Na telo, kde sa prekrikoval s exministrom Ivanom Miklošom. Dnes má Počiatek iný rezort a do médií nechodí tak často. Komunikuje však celkom dobre.

Vychádzame z množstva krištáľovo čistých vyjadrení, ktoré použil v sobotnej diskusii. „Kľúčová vec, kľúčový faktor, primárny cieľ, je fakt, treba si uvedomiť,“ to všetko sú dobre volené slová, ktoré ministra vykresľujú ako toho, kto má jasno v tom, čo hovorí. Slovný prejav trikrát naštrbilo slovo „proste“ a štyrikrát vyslovil slovo eventuálne ako „eventuélne“.

„Zlepšuje sa to, pribudnú úseky, určite pomôžu, robíme pre to maximum, to nie je taká jednoduchá vec, nám sa podarilo,“ aj toto patrí do komunikačnej výbavy ministra. Jeho prejav sa tak často javí v pozitívnom podprahovom vnímaní. A keď je počuť, že „to tu nikdy nebolo“, poslucháč vie, že politik nekomunikuje do vetra, ale do éteru, ktorý počúvajú jeho voliči. Z pohľadu marketingu takéto vety majú svoju váhu.

Politik si do svojich odpovedí dáva podmienky, za ktorých je potom jeho výrok platný a spravil to aj Počiatek pri otázke moderátora Braňa Dobšinského.

Moderátor: Dáte ruku do ohňa, že v roku 2019 sa už budeme premávať po diaľnici Bratislava – Košice?

Minister: Ruku do ohňa za predpokladu, že sa naozaj nič, žiadna z týchto komplikácií, ktoré som vymenoval, nestane.

Moderátor: Čiže iba v rukaviciach, hej?

Minister: V ohňovzdornej. Ale nie, naozaj si treba uvedomiť, ja chápem, chápem aj tieto novinárske otázky, ktoré sa stále opakujú.

Do MLUVNICE nárečia politického zaraďujeme dva prípady: Otázku moderátora TA3 Norberta Dolinského, ktorý hostil politológov, a tak sa logicky pýtal „ideálne“. V spleti očakávaných politických otázok vyznela jeho otázka osviežujúco. Minister Počiatek Mluvnicu obohatil o poznatok, že populistický zákon sa napísať dá.

Norbert Dolinský, moderátor: „Pán Horský, ako by mal vyzerať ideálny politik možno?“

Ján Počiatek, minister (Smer-SD): „Ja totižto už nejaký ten rok sledujem, ako sa u nás tvoria zákony a vidím, že častokrát tie novely nárazovo riešia nejaký parciálny problém, ale potom v komplexe všetkých zákonov to ešte viac komplikuje vec. … Čiže preto len upozorňujem na to, dá sa napísať populistický jednoduchý zákon ako riešenie tejto situácie a mávať s ním na tlačovej konferencii. Ale o to tu nejde.“