Katolícke médiá informovali o arcibiskupovi Bezákovi

Televízia LUX, Rádio Lumen i najnovšie vydanie Katolíckych novín vo svojom spravodajstve neobišli emeritného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. Ten sa v piatok 10. apríla 2015 stretol s pápežom Františkom.

Arcibiskupa Bezáka po jeho odvolaní katolícke médiá nespomínali často. Presné čísla nepoznáme, keďže monitoring celodenného vysielania nemáme. Ako teda katolícke médiá informovali? A ako to vníma Imrich Gazda z portálu Svet kresťanstva?

Televízia LUX

V pondelok 13. apríla 2015 televízia informovala o Bezákovi v spravodsjstve „Krátke správy“. Obraz neponúkli, iba slovne spomenuli, že Svätý Otec prijal arcibiskupa Bezáka.  Po týchto slovách televízia zaradila vyjadrenie hovorcu Martina Kramara. Pozrite si video Krátkych správ.

Zdroj: TV Lux, Rádio Lumen, Katolícke noviny.
Zdroj: TV Lux, Rádio Lumen, Katolícke noviny.

Rádio Lumen

V piatok, 10. apríla 2015, kedy došlo k prijatiu pápežom Františkom, Rádio Lumen vo svojej spravodajskej relácii „Infolumen o 17:30“ stretnutie nespomenulo. Sprvodajstvo v ten deň moderovali Monika Majerová a Matej Tabak. Krátka správa o stretnutí však zaznela v inej relácii, a to v spravodajstve s názvom „Rádio Vatikán – Slovenské vysielanie“, ktoré v ten deň moderovali sestra Jaroslava Kochiarová a Jozef Bartkovjak. Vypočujte si Rádio Vatikán – Slovenské vysielanie.

Katolícke noviny, TK KBS

Najnovšie vydanie tlačeného týždenníka Katolícke noviny publikuje na strane 3 krátku správu o stretnutí, ktorú prevzalo z TK KBS. V článku je aj vyjadrenie hovorcu Martina Kramara. Táto správa je aj na internetovej stránke Katolíckych novín. Uvedená stránke vo svojom vyhľadávaní zobrazuje poslednú správu o arcibiskupovi Bezákov z 21. apríla 2010.

10. apríla 2015 mala krátku správu aj internetová stránka Konferencie biskupov Slovenska.

Informácie o Bezákovi analytika neprekvapili

Imrich Gazda, z portálu Svet kresťanstva vysvetľuje širšie súvislosti: „Nepovažujem za prekvapujúce, že slovenské katolícke médiá informovali o stretnutí pápeža Františka s arcibiskupom Róbertom Bezákom. Prekvapením by skôr bolo, keby tak neurobili. Rovnako ako v minulosti informovali o tomto prípade len vtedy, keď nejaké oficiálne stanovisko zverejnila Svätá stolica, KBS alebo apoštolská nunciatúra. Keďže o stretnutí pápeža s arcibiskupom informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice a krátke vyhlásenie k tomu urobil aj hovorca KBS, katolícke médiá prebrali ich vyjadrenia. Na rozdiel od slovenských katolíckych médií, české katolícke médiá o kauze Bezák informujú v oveľa väčšom rozsahu a nevyhýbajú sa ani názorovým príspevkom.“

TIP: Kardinál Vlk, v rozhovore pre portál Cesta plus, čiastočne korigoval informácie denníka SME k tejto téme, povedal, že SME interview nedával. Vysvetlenie reportérky Vrabcovej získal portál O médiách.