Figeľ rečnil najviac, nové 11:55

Analýza diskusií za 2. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Ján Figeľ (KDH) navštívil v uplynulom týždni politickú diskusiu V politike, v ktorej rečnil viac ako 27 minút. Z politických strán opäť viedol Smer-SD, ktorého zástupcovia rečnili takmer 69 minút.

Politické televízne diskusie zmenila jedna novinka od RTVS

Jednotka v nedeľu 10.1.2016 prekvapila novou zvučkou a štúdiom diskusie O päť minút dvanásť. Nové logo pracuje s digitálnym časom 11:55. Nové štúdio je ladené do svetlých farieb a dominuje v ňom priehľadný okrúhly stôl. Oproti farbami presýtenému štúdiu je nové štúdio určite krajšie.
Relácia sa od nového roka zároveň predlžuje o ďalších 25 minút.

Výkon moderátora
Martin Strižinec mal svoj lepší vysielací deň. Pomyselnú latku zdvihol o trochu vyššie. Určite bol v nedeľu lepším moderátorom ako Norbert Dolinský z TA3, ktorý moderoval diskusiu V politike.
V prvej časti diskusie, kde predseda parlamentu čelil dvom opozičným politikom, mal moderátor ľahšiu pozíciu, pretože tu išlo o vyrovnaný súboj opozície a vlády.

Jednofarebná vláda nech čelí celému spektru názorov
Ukazuje sa, že RTVS pochopila, že pri jednofarebnej vláde treba v diskusiách ponúkať pestrý názorový protipól. Myslíme si, že vo verejnom diskurze médiá za uplynulé štyri roky podcenili zloženie diskutujúcich. V situácii, keď je jednofarebná vláda, je na mieste, aby ministri v diskusiách čelili naraz dvom aj trom opozičným politikom. Samozrejme to neplatí, ak sa na jednotnom názore zhodne celá opozícia. Takýto model môžeme považovať za skutočne vyvážený. V malej miere diskriminuje zástupcov vlády, ale len čo sa týka kvantity.
V kvalitatívnej rovine tento model ukazuje, že médium si, zvlásť pri jednofarebnej vláde, ctí vyváženosť a ponúka viaceré iné, ak nie všetky riešenia vládnej agendy. Nemusí to byť pravidlo. Z času na čas je to férové zloženie diskusie. Ak by aj za celé obdobie v počtoch diskutujúcich vyhrala opozícia, znamenalo by to, že médiá si uvedomili, že v čase jednofarebnej vlády musia niektoré prístupy zmeniť, a to v záujme kvality svojich diskusných programov i v mene zabezpečenia skutočnej diskusie a demokratickej plurality názorov.

V záverečných titulkoch diskusie O päť minút 12 bol ako prvý spomenutý Viliam Hrivnák, ktorý teda v diskusii pracuje aj naďalej. Ďalšie mená nasledovali v tomto poradí: Martin Strižinec, Dušan Galovič, Peter Plecháč, Róbert Prügler, Michal Jurča, Michael Toman, Milan Bachrtý, Ivan Janove, David Pawera, Martin Novanský, Štefan Jančík, Richard Géci, Rudolf Urc, Radoslav Jánoš, Dušan Nagy, Peter Vedrödy, Ľubomír Bartovič.

Takto začína relácia

o 1Takto vyzerá štúdio

o 2


Pozrite si grafy za každú reláciu:

KR_2_2016

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.