Fico rečnil najviac.Komentár: René Medzihradský je nevinný.

Analýza diskusií za 37. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich diskutérov.

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) v uplynulom týždni navštívil diskusiu V politike, v ktorej rečnil takmer 48 minút.

Pozrite si prehľad a grafy za každú reláciu.

Prehľad podľa relácií:

Na telo: nevysielalo sa

V politike: najväčší priestor mal Robert Fico (Smer-SD)

O 5 minút 12: nevysielalo sa

Sobotné dialógy: najväčší priestor mal Robert Kaliňák (Smer-SD)

 diskusie_37_02diskusie_37_01

                   

René Medzihradský je nevinný.

(komentár)

Poďme na to. René Medzihradský mal v nedeľu na TA3 exkluzívneho hosťa, predsedu vlády Roberta Fica. Diskusiu zvládol. Prečo? Lebo v podmienkach, ktoré sa tu za posledné roky stali normou, je kritizovanie a slovné bičovanie výkonov moderátorov riadne nespravodlivé. Doteraz som tú istú chybu robil aj ja. No, hlbšie vedomosti o pozadí diskusií vrhajú zlé svetlo na médiá ako celok. Česť výnimkám.

Upratať si musia najprv médiá, konkrétne ich redakcie.  Raz (a navždy?) dovolili politikom špekulovať o témach a zasahovať do výberu hostí a už sa to s nimi vlečie. Ak nevedia sebavedome komunikovať s politikmi a ich hovorcami, tak nech radšej diskusie zrušia. Diváci druhé divadlo nepotrebujú, zvlášť vtedy keď politiku prirovnávajú k poriadnemu divadlu.

Ak si v tomto médiá nevybojujú slobodu, tak podvádzajú sami seba. Diváci už niečo tušia, niektorí si na takéto „prispôsobovanie sa“ nezvyknú nikdy. Tento problém nie je čisto slovenský, ale niečo slovenské na ňom je. To, čo nefunguje dobre považujeme za realitu a náprava tejto „reality“ nám príde desivá, riskantná, neistá … Takto už uvažujú strážne psy demokracie? Majú na to právo, ale …

Pri novinároch a médiách je takmer každý krok vzad krokom vedľa.  Chybný krok, ktorý môže znamenať, že čitateľa či diváka (s)klamú. Ak by bola pravda, že sa v politických diskusiách ustupuje stranám (dlhodobo), tak nehaňme Medzihradského. Ak je toto realita, tak sa tešme, že o nej vieme, že vieme, že diskusné formáty už nenapĺňajú potreby verejnosti. A potom nám môže byť úplne jedno, kto ich moderuje.

Na téme SPP sa podarilo Medzihradskému Fica celkom slušne pootáčať a viackrát premiérovi pripomenul, že nechce diskusiu ťahať len do dimenzie „lacný plyn“. Z komunikačne šikovného premiéra však pohotovo prúdili, básnicky povedané „kontajnery slov“ či „armády otázok bez odpovedí“ (zdroj medzihradsky.blog.sme.sk).

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.