Fico rečnil najviac + komentár: Hudacký vs. Kažimír

Analýza diskusií za 17. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich diskutérov.

V sledovaných politických diskusiách najviac rečnil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) a to v relácii Sobotné dialógy.

Pozrite si grafy jednotlivých diskusií a prečítajte si komentár o dueli Hudacký vs. Kažimír.

Prehľad podľa relácií:

Na telo: najväčší priestor mal Béla Bugár (Most-Híd)

V politike: najväčší priestor mal Peter Kažimír (Smer-SD)

O 5 minút 12: najväčší priestor mal Peter Kažimír (Smer-SD)

Sobotné dialógy: najväčší priestor mal Robert Fico (Smer-SD)

diskusie_17-01

diskusie_17-02

Čo zaujalo?

Hudacký začínal. A ako začínal Kažimír?

(komentár)

V nedeľu diskutoval málo prezentovaný poslanec KDH Ján Hudacký  s už skúseným diskutérom Petrom Kažimírom. Poslanec Hudacký pôsobil pokojne. Snažil sa argumentovať ľudskou rečou, štylizoval sa do polohy človeka, ktorý prišiel na Slovensko a hodnotí to, čo tu nefunguje. Všeobecné vyjadrenia sa zdali dlhé aj moderátorke. Tá mu správne skracovala asi pripravené prejavy, ktoré nie celkom dobre reflektovali vývoj diskusie. Prejav Hudackého by sa viac hodil na kongres KDH, ale nie do jednej z najsledovanejších diskusií. Minister financií rozmýšľal racionálne a tak trochu sa z diskusie stiahol. Vedel, že ak umožní poslancovi KDH odrečniť pripravené posolstvá, diskusia pôjde samospádom do bezpečného a istého konca. Hudacký bol viac zhovorčivý ako politický, presne ako Kažimír vo svojich začiatkoch.

V diskusii O 5 minút 12 sa Kažimír objavil prvý krát 8. marca 2009. Protivníkom mu bol Ivan Mikloš. Diskusiu moderoval Maroš Stano. Ako vtedy diskutovali? Mikloš s obľubou začínal svoje posolstvá takto: „Ale to, čo je podstatné a kľúčové je …“. Štátny tajomník ministerstva financií Kažimír vo svojich začiatkoch operoval hlavne číslami a zabúdal na politické vyhlásenia, čo mohlo niektorých divákov nudiť. Kažimír hovoril napríklad takto: „Ja sa stále môžem iba oprieť o posledné makroekonomické prognózy“ alebo „Posledná prognóza o vývoji daňových príjmov samozrejme hovorí o tom, že vzhľadom na zníženie makroekonomického rastu klesnú aj daňové príjmy. Klesnú vo výške jedného percenta HDP. To znamená, blížime sa vzhľadom k prijatému rozpočtu k úrovni troch percent.“ Ale, z času na čas, si Kažimír pomohol jeho povestnými prirovnaniami. Miklošovi napríklad  hovoril, že SDKÚ asi počúva rádio SDKÚ a zabúda si zapnúť BBC a CNN. V inom slovnom súboji povedal Miklošovi aj toto: „Návrhy, ktoré predkladá opozícia, sú proste napáchnuté naftalínom z hľadiska ideologických prístupov SDKÚ a to sú proste dve zaklínadlá, privatizácia a nízke dane.“

V nedeľu bol teda Kažimír k Hudackému ohľaduplný. Neprevalcoval ho. Kažimír vo svojich začiatkoch to také ľahké nemal.

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.