Ešte viac analytiky, ale v Českom rozhlase

Najviac spravodajstva na Slovensku má Rádio Slovensko, ktoré sa samo identifikuje ako informačné rádio, nie spravodajské. V slovenskom éteri tak vôbec nepočuť vnútropolitické komentáre a aj analytických programov je veľmi málo.
Tento klenot žurnalistiky má priestor v Českom rozhlase, a to v podobe stanice Plus. Politických komentárov, argumentov a kvalitných diskusií bude ešte viac, pretože Plus od 2. novembra 2015 vysiela 24 hodín denne. Otázky o fungovaní stanice Plus nám zodpovedal tlačový hovorca.

Neporovnávame lebo nemáme peniaze

Samozrejme, že na takýto okruh nemá RTVS dostatok financií. Preto neporovnávame počet okruhov ani ich programové zameranie. RTVS sme sa však opýtali, či plánuje výrobu nových analytických a publicistických programov a v čom je pre vedenie rozhlasu inšpiratívne Rádio Plus. Odpovede nám neprišli.

Tím rádia tvorí 25 ľudí

„Tím samotnej stanice Plus bude tvoriť po rozšírení programu asi 25 ľudí. Ďalších viac než 20 redaktorov, spravodajcov a analytikov naberie Centrum spravodajstva Českého rozhlasu. Zázemie máme tiež v špecialistoch na vedu, technológie a históriu z Centra výroby programov,“ odpovedal tlačový hovorca Jiří Hošna.

Vysielanie budú počúvať aj Slováci

Vysielanie ČRo Plus nie je zamerané na konkrétnu cieľovú skupinu z hľadiska veku. Stanica je pre náročného poslucháča, ktorý ocení analytickú publicistiku. Všeobecne sú cieľovou skupinou stanice Plus skôr muži, vyplýva z odpovedí tlačového hovorcu. Podľa Hošnu rádio Plus počíta aj s tým, že ho budú „počúvať i poslucháči na Slovensku, a to hlavne na internete“. Český rozhlas má na Slovensku svojho spravodajcu Petra Vavroušku a redaktori ponúkajú aj argumenty slovenských odborníkov.

Náročný obsah – dôraz na vyváženosť

Analytický a kritický obsah priťahuje aj sťažnosti poslucháčov a politikov. Podľa Jiřího Hošnu štatistiku sťažností nemajú a táto otázka je skôr na Radu ČRo. „Vyváženosť si však strážime sami, a to veľmi prísne,“ odpovedá tlačový hovorca.

PLuSPrvý deň rozšíreného vysielania otváral Robert Fico

Prvým hosťom diskusie Interview Plus bol slovenský premiér Robert Fico. Otázky na telo mu kládol moderátor Michael Rozsypal. Prišlo aj na tému mediálneho využitia utečeneckej krízy alebo na spojitosť vládnych sociálnych balíčkov a blížiacich sa volieb. Moderátor vstupoval do prejavu premiéra, citoval vyjadrenia slovenských komentátorov a opozičných politikov. Stanica Plus má ďaleko viac diskusií, kde sa vedú ťažké diskusné súboje. Pravidlom býva, že rečníci majú v úcte protistranu a pozorní moderátori vyžadujú hlavne argumenty. Činnosť vlády a prezidenta glosujú neraz ostré komentáre, ktoré píšu a čítajú známi komentátori a odborníci.

Charakteristika

Plus vznikol v roku 2013. Dnes stavia svoj program na štyroch pilieroch: politika, spoločnosť, biznis a veda. Stanicu si môže naladiť takmer 60 percent obyvateľov Českej republiky a ambíciou Českého rozhlasu je, aby sa počet poslucháčov stanice Plus v dohľadnej dobe minimálne zdvojnásobil, píše sa na webe rozhlasu.