Diskusie o verejnoprávnosti chýbajú

Kedy naposledy bola v RTVS diskusia na tému verejnoprávnosť? Z dát uložených v našom archíve vyplýva, že to bolo 18.1.2007, na Dvojke. Sledovalo ju 200 000 divákov a išlo o mimoriadnu diskusiu generálneho riaditeľa Radima Hrehu, Štefana Hríba a poslancov. Otázku sem poslali do RTVS.

Kedy naposledy bola v akejkoľvek diskusnej relácii RTVS témou verejnoprávnosť? 

„RTVS sa téme verejnoprávnosti veľmi aktívne venuje dlhodobo formou podlinkových a tiež nadlinkových aktivít a v tejto súvislosti prebehlo niekoľko diskusií na formálnych i neformálnych fórach. Pripomíname kampaň Hodnoty verejnoprávnosti, ktorá sa stretla s obrovským ohlasom, ako na televíznych obrazovkách, tak v rozhlasovom éteri,“ odpovedala nám Dominika Šulková, manažérka marketingu a komunikácie s verejnosťou RTVS.

Zároveň dodala: „Téme sa venovali publicistické i spravodajské formáty v rozhlase a aj v televízii. Generálny riaditeľ RTVS sa pravidelne zúčastňuje medzinárodných fór v celej Európe, kde sa veľa času venuje práve verejnoprávnosti a úlohám verejnoprávnych médií. Práve dnes sa v Prahe, na pôde Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky, koná medzinárodná konferencia spoluorganizovaná Európskou vysielacou úniou (EBU), Radou Európy, Českou televíziou a Poslaneckou snemovňou Českého parlamentu. Témou konferencie je „Verejnoprávne médiá a demokracia“. Na tejto konferencii vystúpi aj generálny riaditeľ RTVS v panelovej diskusii na tému „Udržateľnosť verejnoprávnych médií – cesta vpred“.“

sulkova
Fotografia z kampane HODNOTY VEREJNOPRÁVNOSTI. Kliknutím na obrázok sa spustí video kampane.

Rozhlas to robí, televízia zaostáva

RTVS sa postavila programovo aj finančne na nohy. Nároky na ňu, však stále stúpajú. Okrem politických diskusií medzi verejnosťou rezonujú aj iné dôležité témy, na ktoré zvyknú reflektovať rozhlasové verejnoprávne relácie (K veci, Z prvej ruky; zvykom sa stávalo, že predsedníčka Ústavného súdu navštívila raz za rok Nočnú pyramídu).
Ako je na tom televízia? Má formáty, kde spovedá predsedníčku Ústavného súdu, policajného prezidenta či ostatných štátnych funkcionárov, ktorí spadajú pod verejnú kontrolu? Opýtali sme sa RTVS. Ako príklad sme uviedli Otázky Václava Moravca, kde okrem politikov skladajú účty verejnosti aj najvyšší úradníci.

Má televízna časť RTVS formát, kde spovedá predsedníčku Ústavného súdu, šéfa NKÚ, ostatných najvyšších predstaviteľov štátnej správy?

„Zoznam všetkých diskusných relácií a formátov v rozhlase i televízii a hostí by bol veľmi dlhý a jeho príprava by vyžadovala nemálo času, môžeme však konštatovať, že v publicistických reláciách RTVS sa objavili nielen politici, ale aj sudcovia, zástupcovia rôznych stavovských organizácií a organizácií, ktorých zriadovateľom je štát. Nejde len o formát O 5 minút 12, ale napríklad aj o diskusiu Večera s Havranom, rozhlasové diskusie Sobotné dialógy, K veci a ďalšie. Výber hostí závisí od témy a vždy záleží od rozhodnutia dramaturgov konkrétnej relácie,“ odpovedala Dominika Šulková z RTVS.

Nenahraditeľnosť diskusie

Tému verejnoprávnosť sledujeme už niekoľko rokov. Vidíme, aké pozitívne kroky RTVS spravila. Odpovedá aj na otázky tohto blogu. My staviame všetko na diskusiu, preto sledujeme takmer všetky formáty, aj tie, kde padá ostrá a politická kritika na RTVS (viď priložené video z roku 2015: A. Danko: „Uznajte sám, že to, čo je v RTVS je choré, malo by sa to skončiť.“). Tieto diskusie nemajú zástupcov RTVS, oni verejnoprávnej inštitúcii paradoxne vyčítajú to isté.
Komu však naozaj záleží na RTVS, musí veriť, že dokáže ponúknuť diskusiu aj sama o sebe. Diskusiu, v ktorej môžu odznieť názory aj na jej zrušenie, na program, na spravodajstvo, plus názory na hudobný formát, úroveň zábavy, filmovej tvorby … RTVS má moderátorov, ktorí by vedeli ustriehnuť slušnosť a časovú vyváženosť diskutujúcich. Diskusie, ktoré prepájajú dva argumentačné svety už existujú. Sú však mimo televízií. A práve v televíziách sme ich chceli mať pred rokom 1989. Televízna časť RTVS má Večeru s Havranom a politickú diskusiu O5m12. Stačí to na pokrytie všetkých tém? Dnes iba ťažko nájdeme formát, kde môže občan položiť politikom otázku priamo alebo cez telefón. Prekvapujúce zistenie pre otvorenú spoločnosť. V diskusiách by sme mali vidieť hodnotu, preto patria na obrazovku verejnoprávneho vysielateľa v čom najväčšom počte a v čo najlepšej kvalite. Treba si veriť, že diskusie na všetky otázky zvládneme.

Fakty

Generálneho riaditeľa volí väčšina v NR SR. Má právo riadiť inštitúciu podľa predloženej koncepcie. Zodpovedá sa Rade RTVS. Akékoľvek programové pochybenia rieši Rada pre vysielanie a retransmisiu, podnetov je málo. Aktuálne vedenie uplatňuje svoj mandát. RTVS predstavila na Dvojke nový kvalitný diskusný formát Večera s Havranom, pred tým skončila Lampa (Š. Hríb), Večer na tému (mala viac moderátorov), Zoči voči (neskôr pod názvom Do slova). V minulosti mala STV 1 večernú politickú diskusiu K veci, prosím (moderátor P. Stano) a v roku 2002 vysielala Ring s A. Ghannamovou.