medan.sk

sledujte nás:

B. Závodský: Rádio Expres je jedným z mála ostrovov slobody

Z času na čas položíme zopár otázok o médiách ľuďom, ktorí zaujali redakciu Medan.sk. Dnes odpovedá Branislav Závodský, moderátor Rádia Expres.

pytamesa

Ako vznikol formát „Braňo Závodský Naživo“? Išlo o váš nápad? Chceli ste vykryť dieru na trhu, resp. aj reagovať na formát Rádia Slovensko „Z prvej ruky“?

Išli sme vlastnou cestou. Zvažovali sme viac možností, no krátky spravodajský denný formát sa nám páčil najviac. Nejaké skúsenosti máme. Spolu so šéfom nášho spravodajstva Petrom Palovičom sme dali návrhy a spolu s vedením firmy sme vymysleli reláciu BZ Naživo.

Akú máte predstavu o poslucháčoch vašej diskusie. Sú to občania, ktorí  majú hlbšie poznatky o politike? Z vašich otázok vyplýva, že rátate so zorientovanými poslucháčmi.

V správach si poslucháčov nemôžeme vyberať. Ani na to nemyslím. Robíme to pre všetkých, ktorí majú záujem o hlbšie informácie a kritickejšie myslenie. A vyzerá to tak, že ich je dosť. Témy vyberáme podľa toho, čo sa v skutočnosti práve deje. Kto nás počúva vieme, čísla aj ich skladbu a štruktúru poznáme.

V rokoch 2007 až 2008 ste moderoval verejnoprávnu diskusiu „O 5 minút 12“. Môžete v skratke pripomenúť ako vám bola táto pozícia ponúknutá a prečo ste nakoniec z STV odišli? A čo dnes? Prijali by ste post moderátora v televíznej politickej diskusii?

Moderovať reláciu O 5 minút 12 mi ponúklo vedenie televízie po čase práce pre STV. Pred tým som pracoval na relácii Správy a komentáre. Tiež krátky, spravodajský a veľmi dobrý formát. V STV som dal výpoveď po tom, čo sa strana SNS a vedenie televízie pokúšali priamo zasahovať do relácie. Síce som to ustál, no viac som pre nich pracovať nechcel. Prácu, ktorú mám dnes si veľmi vážim.

Sledujete diskusie O 5 minút 12, Sobotné dialógy či V politike? Čo by ste povedali na adresu moderátorov týchto diskusií?

Diskusie a správy v TV sledujem len keď to potrebujem. Informácie väčšinou získavam z iných zdrojov. Úrovňou vyčnievajú len Sobotné dialógy s Braňom Dobšinským.

Vo vašom formáte „Braňo Závodský Naživo“ vstupujete politikom do monológov, vyžadujete odpovede, beriete si slovo, jednoducho nie ste servilný. Prísny ste boli aj na premiéra Roberta Fica. Na Slovensku to vôbec nie je bežné. Tisíce poslucháčov a divákov sa možno opýta, ako je to vôbec možné? Dozreli ste do tejto „odvážnej“ moderátorskej polohy alebo je to v podmienkach, ktoré vám dal zamestnávateľ? 

Svojich hostí v štúdiu sa snažím vyprovokovať k čo najpresnejším a pravdivým odpovediam. Pre nášho poslucháča chcem získať čo najviac informácii, ktoré keď skončí relácia, môže porovnať s inými a pouvažovať nad problémom. Rádio Expres je v našom mediálnom priestore jedným z mála ostrovov slobody, aj preto sa dá relácia robiť naplno a bez kompromisov.

Na svojich politikov sú prísni skôr britskí novinári. Pamätám si ako ako Eddie Mair na BBC dotlačil obľúbeného londýnskeho starostu Borisa Johnsona k priznaniu, že ako novinár dal svojmu známemu adresu iného novinára, ktorého chcel dotyčný zmlátiť (a ďalšie veci). Eddie Mair Johnsonovi povedal, že je „pekný šmejd“. To je prísne. Ale fajn. Keď sa nedávno u mňa v relácii priznal minsiter Jahnátek, že na svojom ministerstve pomáha svojej rodine, nič také som mu nepovedal. Aj keď mnohí poslucháči pri rádiách možno áno.