medan.sk

sledujte nás:

Alexandra Važanová: je neprípustné, aby moderátor podsúval odpovede respondentom

Z času na čas položíme zopár otázok o médiách ľuďom, ktorí zaujali redakciu Medan.sk. Dnes odpovedá moderátorka TV Bratislava Alexandra Važanová. Zaujala, lebo nezabudla klásť konkrétne otázky. V odpovediach priznala, že sa zamýšľa, či má jej práca zmysel, že si vie predstaviť moderovanie hlavných televíznych politických diskusií.

pytamesaKaždodenné moderovanie môže otupiť aj vnímanie moderátora – konkrétne problémy alebo otázky začne vnímať v kontexte širších súvislostí. To však nemusí byť vždy v prospech otázok a odpovedí, ktoré od diskusie očakávajú diváci. Vo vašom prístupe to nevidím. Takmer vždy idete po konkrétnych malých riešeniach. Otázky majú akési jednoduché a ľudské rácio. Aké riziká vidíte u moderátorov, ktorí túto profesiu robia takmer dennodenne?

Odpoveď je priamo vo Vašej otázke. Základ úspechu je nerobiť diskusiu pre seba, pre svoj dobrý pocit, či pre svoje ego, ale pre ľudí. Komunálna politika sa ľudí výsostne týka. Jej reálne výstupy by mali pociťovať vo svojom každodennom živote a aj preto odklon od konkrétnych malých tém a ich riešení ani nie je možný. Moderátor musí vnímať problémy vo veľmi širokých súvislostiach, ale v diskusii musí byť absolútne konkrétny. Preto, aby ste sa pýtali jednoducho, musíte vedieť aj to, čo bežných ľudí vôbec nezaujíma.
Ak sa pýtate na riziká tejto práce, určite ich vnímam aj ja. Nechcem hovoriť za mojich kolegov novinárov, ale ja osobne vidím problém, ak človek skĺzne do akejsi nadmernej a najmä neprimeranej spokojnosti so svojim výkonom. No a práve to je bod zlomu, keď profesionálne upadáte.

Moderátor v diskusii – aké sú jeho právomoci? Čo môže, a čo by si nemal dovoľovať?

Moderátor je človek, ktorý sa za kvalitu diskusie zodpovedá priamo divákovi. On je ten, ktorý určuje pravidlá debaty /teda aspoň by to tak malo byť/. Je otázne, čo by si moderátor nemal dovoľovať. Ak nehovoríme o základných pravidlách slušnosti, ide skôr o to, čo moderátor dovolí svojim hosťom.
Pre mňa je však absolútne neprípustné, aby moderátor neprimerane názorovo ovplyvňoval diskusiu, podsúval odpovede respondentom, alebo operoval nekorektnými informáciami.
Moderátor si zároveň musí udržať odstup. Objektivita je zásada číslo jeden a fakt, či Vám je niekto sympatický alebo nie, sa v debate nemôže ani na moment prejaviť.

Moderujete aj špeciálny formát „Primátor odpovedá“. Tu je jeden moderátor a jeden exkluzívny hosť. Viete bližšie charakterizovať úlohu, ktorú sa snažíte v tomto formáte plniť?

V tomto formáte nejde o moju úplne klasickú moderátorskú polohu. Snažím sa držať sa späť. Primátora sa síce pýtam na aktuálne problémy mesta, ale to, ako sa mu ich darí riešiť nehodnotím a nekomentujem. Ide o 10 minútový rozhovor a ak by sme o každej téme mali polemizovať, tak sa to jednoducho nedá stihnúť. Tento formát treba vnímať ako čas pre primátora, tak to bolo nastavené a ja to zatiaľ akceptujem.

Je profesia novinára pre vás aj povolanie? Vyhorenie nehrozí? Alebo prichádza v opakujúcich sa vlnách s ktorými musí každý bojovať? Ako to je vo vašom prípade?

Tak to ste zaťali do živého. Samozrejme, že aj ja sa zamýšľam nad tým, či moja práca má zmysel. Som hrdá na to, čo som dokázala, ale to neznamená, že nemám dlhé rozhovory s mojím alter egom.
Na druhej strane som si svoju prácu vybrala, nebolo to v rovine „beriem, čo príde“. Pracovať v médiách som začala už počas štúdia vysokej školy. Po TV Ružinov a STV som si TV Bratislava vybrala, takže áno je to pre mňa povolanie s nadstavbou určitého druhu poslania

Ak by ste dostali ponuku moderovať hlavnú televíznu politickú diskusiu, ako by ste reagovali? Nezaujíma ma odpoveď áno-nie, ale to, aké podmienky by ste si dali, aby ste sa v tejto pozícii cítili komfortne, slobodne a tak, aby to pre vás i pre divákom bolo prínosné.

Viem si takúto situáciu predstaviť a viem, že by som ju profesionálne ustála. Neviem však, či by som ju ustála aj ľudsky. Narážam na slobodu novinárskeho povolania. Nehovorím, že my novinári sme kúpení, či ovplyvňovaní, ale hovorím, že každé médium, respektíve jeho majitelia majú svoje záujmy. Ak to nemá vplyv na spôsob vedenia debát a výber hostí, tak vtedy sa každý novinár môže cítiť komfortne a slobodne. Jednoducho žije s pocitom, že svoju prácu robí pre divákov, pre ľudí.