medan.sk

sledujte nás:

Aké boli pondelkové Televízne noviny TV Markíza?

Náhodne sme si pozreli celé vydanie pondelkových (8.2.2016) Televíznych novín TV Markíza.

Možno vás zaujmú naše subjektívne poznámky, pridajte k nim aj tie vaše na Facebook MEDAN.

V polovici monitoringu sa nám zdalo, že často počujeme slovo vraj. Tak sme to porovnali s inými televíziami a denníkmi. Markíza mala slovo vraj v najväčšom počte príspevkov.

Tabuľka: Vraj vs. údajne (číslo znázorňuje počet príspevkov, v ktorých sa slovo vyskytlo)

Tabulka VRAJPoznámka: Vraj a údajne niekedy v spravodajstve musí byť. Tabuľka preto nereferuje kvalitatívny údaj o spravodajstve. Napríklad v prípade denníka SME bolo slovo údajne 2-krát v komentári (Nicholson, Schutz), kde jeho výskyt nie je prekvapením.

STRUČNÝ KOMENTÁR k Televíznym novinám TV Markíza z 8.2.2016

1. Protest učiteľov možno skončí (Andrea Šprochová, Jozef Demeter) – reportáž bola vecná aj dramatická, ako keby chcela splniť zadanie „televízne kino“ a zároveň nadviazať na minulé obdobie kvalitnejšie televíznej žurnalistiky.

2. Kontrolórka vs. Ministerstvo kultúry (Rado Igaz, Peter Ziman) – tlačová konferencia OĽaNO, odznelo aj stanovisko dotknutého ministerstva i múzea Bojnice. Reportáž začala zbytočne bulvárne (zvukový romantický podmaz + zábery na zámok, neskôr náhly skrat).

3. Kauza Igora Matoviča – mali aktuálnu telefonickú reakciu I. Matoviča.

4. Leopold Haverl (Viktor Seberyakov) – štandardná reportáž. V jednom vstupe reportér kričal do mikrofónu, keďže robil vstup spred nemocnice na rušnej ulici. Z pohľadu diváka pred obrazovkou, to nie je príjemný posluch.

5. Protipovodňové zábrany (Ján Maloch) – asi musíte mať výborných informátorov ako Ján Maloch, aby ste zistili, že protipovodňové zábrany, ktoré mali mať výšku 1m, takúto výšku nemajú. Dobrá reportáž, získal aj stanovisko ministerstva vnútra.

6. Bomba v notebooku (Branislav Tomaga) – krátka téma, ale spracovaná ako „televízne kino“.

Forma je známa:

– ukážeme vám aj to …, čo sa nemôže stať (prejsť cez kontrolu s muníciou, ktorú vidíte na obrázku)

– na začiatku si však položíme otázku. Samozrejme, odpoveď bude NIE

– k odpovedi sa však prepracujem až na konci reportáže

A teda – zahlásenie zo štúdia: Zlatica Puškárová-Švajdová: „Hrozí, že bude zakázané nosiť notebooky do lietadla?“

Záver reportáže, redaktor Tomaga: „Čo bude ale s notebookmi, tabletmi či smarftónmi? Podľa Romana Hrubého ich budeme mať naďalej pri sebe.“

Koniec reportáže obsahuje ešte vetu o dvoch možnostiach: na letiská budeme chodiť skôr alebo letiská nakúpia modernejšie prístroje. Odpoveď na otázku zo štúdia je teda NIE.

Foto 2

7. Protest sestier (Veronika Ostrihoňová, regionálne štáby) – štandardná reportáž.

REKLAMA – od 15. minúty a 35 sekundy

POKRAČOVANIE – od 19.minúty a 50 sekundy

8. Uzavretie škôl (Martin Jedinák) – reportér priniesol peknú reportáž. Jedinák, rovnako ako Martin Dušička z TA3, vedia spracovať aj mikro témy do zaujímavej podoby. Ako keby mali cit pre podchytenie príbehu. Samozrejme ich témy nie sú vždy spravodajské, ale na obraze často odznejú zaujímavo.

dusicka

9. Grécko – hotspoty – (Peter Tarasovič)

10. Voľby 2016 (Martina Töröková) – štandardná reportáž.

11. Duálne vzdelávanie (Tomáš Velecký) – štandardná reportáž, nevideli sme názorné ukážky, ani televízne kino.

12. Starosta prišiel o kreslo (Dušan Tokarčík) – reportáži s miernymi prvkami dramatizácie. Zbytočná dramatizácia (názorná ukážka pre tých, ktorí nerozumejú slovu streľba zo zbrane) je uvedená na obrázku. V reportáži boli použité ilustračné zábery i zvuk streľby z krátkej zbrane. Pred niekoľkými rokmi, by to do reportáže nikoho nenapadlo vsunúť. V roku 2016 by to tam iniciatívne dal každý elév. Je to však potrebné?

foto 4

13. Krimi (Marek Šilhavík) – dej reportáže dopomohli vykresliť početné odpovede respondentov z ulice, čo býva štandard pri tomto type krimi udalostí. Každý by to spracoval podobne, hlavne keď šéf očakáva 90 sekundový materiál. Musíte zapojiť ulicu. Ako riešenie sa núka úplne stručná správa v obrazovej skratke, ale to je samozrejme pre scenár Televíznych novín hudba budúcnosti.

14. Zemetrasenie (Jana Zvončeková) – zahraničná redakcia

15. Markíza vo vašom kraji, Čadca (Lukáš Zuzelka) – štandardná reportáž. Respondenti, ktorí Markíze povedali svoje názory, si mohli v praxi vyskúšať, že keď má človek v ruke mikrofón, myšlienky idú z hlavy ťažšie von.

foto 5

16. Prievidza – problémoví susedia (Peter Ziman) – aktuálna i servisná téma. Prekvapí snáď len to, že v Prievidzi sa vždy niečo deje. Reportáž poradila, čo robiť.

17. Taxikári (Peter Tarasovič) – zahraničná redakcia

18. Týždeň manželstva (Ľubo Fronko) – celkom pekné prepojenie viacerých príbuzných tém do jedného kompaktného celku. Treba dodať, že ide o reportáž z kategórie nízky spravodajský význam.

19. Schody v Smokovci (Ján Tribula) – malá téma spracovaná na veľkej ploche. Do reportáže sa samozrejme dostali aj eskalátory v Štrbe. Istým spôsobom je to tiež umenie, ako spojiť rôzne čriepky do jednej uvoľnenej reportáže. Treba dodať, že ide o reportáž z kategórie nízky spravodajský význam.

REKLAMA 19:44:50

POKRAČOVANIE 19:52:52

20. Falošní policajti (Michal Mazúch) – krimi téma z regiónu, štandardne spracovaná.

21. Havária (Jozef Demeter) – zbytočný zdramatizovaný a hlasný hlas reportéra, natáčal však na rušnej ceste.

22. Futbaloví fanúšikovia (Dušan Tokarčík) – štandardná reportáž.

23. Chrípka útočí (Roman Ruttkay) –téma, pri ktorej sa nevieme rozhodnúť, či redaktora poteší (lebo dostal klasiku) alebo nepoteší (dlhé rozjímanie, ako nanovo a inak spracovať túto tému). Reportér ju spracoval klasicky.

24. Týraná žena (Jana Zvončeková) – zahraničná redakcia

25. Mäsožravé rastliny (Dana Brixová) – televízne kino, teda reportáž z kategórie veľmi nízky spravodajský význam.

26. Stavebnica Merkúr (Michal Mazúch) – televízne kino, teda reportáž z kategórie veľmi nízky spravodajský význam.

27. Záver správ

foto poslende b

Zdroj fotografií: vysielanie TV Markíza 8.2.2016, web TA3.

Foto 1

Nabudúce sa pozrieme na spravodajstvo inej televízie.