medan.sk

sledujte nás:

Výber z 12.4.2012

Z ekonomiky


Maximálna výška dávky v nezamestnanosti zrejme klesne
Rezort financií uvažuje o znížení maximálnej výšky podpory v nezamestnanosti. Viacerí odborníci aj opoziční poslanci s tým súhlasia. Podľa nich majú dávky ísť k tým, ktorí ich potrebujú. Zatiaľ sa nevie, aká je výška úspor, ktoré by vznikli jej obmedzením.

Februárové čísla priemyslu zaskočili aj analytikov
Vo februári rástla priemyselná výroba na Slovensku o 11 percent. Ťahúňom boli automobilky. Tie vyprodukovali takmer o tretinu viac ako vlani. Naše podniky tak zaznamenali najvýraznejší medziročný nárast od mája minulého roka.

Fico chce podporiť domácich výrobcov
Slovensko môže mať tri sadzby dane z pridanej hodnoty. Premiér Robert Fico by rád podporil domácich výrobcov a na ich produkty dal šesťpercentnú daň. Tí tvrdia, že to pomôže im aj spotrebiteľom a prišlo by k zníženiu cien.

Absolventi si prácu hľadajú čoraz ťažšie
V evidencii nezamestnaných je 32 percent ľudí vo veku do 30 rokov. Vláda by mala predložiť Európskej komisii návrhy, ako bude tento stav riešiť. Minister práce navrhuje, aby sa viac využívali eurofondy.

Z domova


Fico tvrdí, že zdedili rozpočet v zlom stave
Premiér Robert Fico tvrdí, že bývalá vláda nechala jeho kabinetu vysoký deficit. Rozpočtový deficit je za tri mesiace o pol miliardy eur vyšší, ako vlani. Porovnania ukazujú, že jeho vláda nechala pravici verejné financie v horšom stave.

Zvolenská rokovala o financovaní zdravotníctva
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská hľadá peniaze na vyššie platy. Chce prerozdeľovať peniaze medzi poisťovňami v prospech Všeobecnej a zdravotné odvody navrhuje rozdeľovať aj podľa chorobnosti.

Nová vláda preverí zmluvy minulej vlády
Vláda Roberta Fica preverí rozhodnutia, ktoré prijala vláda Ivety Radičovej. Fico už svojim ministrom odporučil, aby skontrolovali zmluvy z tohto obdobia. Zamerajú sa na kontrakty podpísané až po voľbách.

Spor pre Zákonník práce
Medzi šéfmi rezortov hospodárstva a sociálnych vecí sa schyľuje ku konfliktu. Dôvodom je Zákonník práce. Minister práce chce aby z neho mali prospech zamestnanci. Minister hospodárstva ho chce zachovať v súčasnej podobe.

Zo zahraničia


Putin ukázal svoje plány
Šéf Kremľa Vladimir Putin chce vytvoriť milióny nových pracovných miest, zaviesť vyššie platy a zvýšiť tempo hospodárskeho rastu v rámci G8. Takto sa chce dostať na pozíciu ekonomickej superveľmoci.

Lacné pôžičky pre banky od ECB strácajú silu
Európska centrálna banka pripustila ďalší nákup dlhopisov problémových krajín. Jej výhodné trojročné úvery pre finančné domy, prestávajú pomaly fungovať. Dôkazom je rast výnosov z talianskych a zo španielskych dlhopisov.

Obamu vyzve v prezidentských voľbách Romney
Americký prezident Barack Obama už pozná meno svojho súpera. Republikán Rick Santorum odstúpil a uvoľnil cestu Mittovi Romneymu. Santorum bol pritom jeho vážnym súperom.

Veci verejné sa postupne rozpadávajú
Členovia strany Veci verejné sa po neúspešnom páde vlády búria. Stranu opustili už mnohí členovia regionálnych frakcií. Tí, ktorí stranu neopustili, veria, že by pomohla výmena a žiadajú odchod šéfa strany Radka Johna.